Breaking

নাজিৰা গেলেকীত লকডাউনে জুৰুলা কৰিছে কেঁ‌চা চাহ পাত ব্যৱসায়ীক : অসমৰ কেঁচা চাহ পাত ব্যৱসায়ীক নগালেণ্ডত প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ

0 31

নাজিৰা

 বিগত প্ৰায় কেইবাদিনো ধৰি দেশত চলি আছে প্ৰথম, দ্বিতীয়, তৃতীয় পৰ্যায়ৰ লকডাউন। লকডাউনত আৰ্থিক দিশত লোকচানৰ দিশে কেঁ‌চা চাহপাত ব্যৱসায়ীৰ। নাজিৰাৰ গেলেকী অঞ্চলৰ বাসিন্দা প্ৰধান জীৱিকা কেঁ‌চা চাহপাত সংগ্ৰহ কৰি যোগান ধৰা। কিন্তু লকডাউনত কেঁ‌চা চাহ পাত ব্যৱসায়ত অধিক লোকচানৰ সন্মুখীন হৈছে গেলেকীৰ কেঁ‌চা চাহপাত ব্যৱসায়ীসকল। প্ৰায় দহ বছৰ ধৰি গেলেকীৰ কেঁ‌চা চাহপাত ব্যৱসায়ীয়ে নাগালেণ্ড মুককচাং জিলাৰ অন্তৰ্গত লুচাইপানী, এনাকী আৰু কানছাং বস্তিৰ নগা লোকসকলৰ চাহ বাগান লিজত লৈ কেঁ‌চা চাহ পাত সংগ্ৰহ কৰি গেলেকীৰ বিভিন্ন চাহপাতৰ উদ্যোগৰ যোগান ধৰি আহিছিল। প্ৰতি বছৰৰ দৰে এইবছৰো বাগান লিজত লোৱাৰ হেতু আগধন হিচাপে কেইবাজনো কেঁ‌চা চাহপাত  ব্যৱসায়ীয়ে প্ৰায় ৮০লাখ টকা নগা লোকসকলক আদায় দিছিল। কিন্তু দেশত চলি থকা লকডাউনৰ পৰিস্থিতিৰ বাবে নাগালেণ্ডত গেলেকীৰ কেঁ‌চা চাহপাত ব্যৱসায়ীৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ কৰিছে নাগালেণ্ড চৰকাৰে। তাৰ ফলত বিমোৰত পৰিছে গেলেকীৰ কেঁ‌চা চাহপাত ব্যৱসায়ীসকল। কিয়নো চাহপাত উদ্যোগসমূহৰ পৰা চাহপাত দিয়াৰ চুক্তি কৰি ৮০ লাখ টকা আগধন লোৱাৰ বাবে চাহপাতৰ উদ্যোগ সমূহে চাহপাতৰ বাবে হেঁ‌চা প্ৰয়োগ কৰিছে। কিন্তু এতিয়া উপায়হীন এই সকল কেঁ‌চা চাহপাত ব্যৱসায়ী।আনফালে লকডাউনৰ সময়ত নাগালেণ্ডৰ পৰা গেলেকীৰ ভিন্ন অঞ্চললৈ এটা বৃহৎ চিণ্ডিকেটৰ মাজেৰে দৈনিক সৰবৰাহ হৈ আহিছে কয়লা আৰু পান। তেনেস্থলত কিয় মুটা অংকৰ আগধন লৈও নিত্য ব্যৱহাৰ্য্য চাহপাত নাগালেণ্ডৰ পৰা গেলেকীলৈ সৰবৰাহ কৰাত বন্ধ কৰি দিছে ইয়াকে লৈ বিমূৰত পৰিছে৷