ৰামায়ণৰ মাহাত্ম্য উল্লেখ কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী : মুছলিম প্ৰধান দেশতো ৰামৰ উপাসনা হয়

0 1,233

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক : বুধবাৰে অযোধ্যাত ৰাম মন্দিৰৰ ভূমি পূজাৰ পাচত দিয়া ভাষণত বিশ্বজুৰি ৰামায়ণৰ প্ৰাসংগিকতা তুলি ধৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে৷ দেশ তথা বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত, আনকি মুছলিম দেশতো ৰামায়ণৰ অস্তিত্বৰ কথা তুলি ধৰে মোডীয়ে৷ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে জনায়, ৰাম ঐক্যৰ প্ৰতীক৷ ইয়াৰ লগতে মোডীয়ে কয়, যিদৰে ভগৱান ৰামৰ জয় সকলোৱে একেলগে প্ৰচেষ্টা কৰিছিল, সেইদৰে স্বাধীনতা সংগ্ৰামত মহাত্মা গান্ধীৰ লগত আছিল৷ ঠিক একেদৰেই আজি দেশবাসীৰ প্ৰচেষ্টাত ৰাম মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ কাম সম্পন্ন হ’ল৷ আনহাতে ৰামৰ সর্বজনীনতা তুলি ধৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে৷ ইয়াৰ ব্যাখ্যা কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয়, সেই ৰিম তুলসীৰ ৰাম, সেই ৰাম গুৰু নানকৰ ৰাম, সেই ৰাম কবীৰৰ ৰাম, সেই ৰামেই জড়িত ভগৱান বুদ্ধৰ সৈতে, সেই ৰামই স্বাধীনতা সংগ্ৰামত মহাত্মা গান্ধীৰ ভজনত ৰাম হিচাপে মনোবল পাইছিল৷ ৰাম প্ৰকৃততে বিভিন্নতাৰ মাজত ঐক্যৰ প্ৰতীক৷ আনহাতে দেশৰ বিভিন্ন ভাষাত লিখা ৰামায়ণৰ কথা তুলি ধৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে৷ কেৱল তাকেই নহয়, দেশৰ বাহিৰতো নানান ভাষাত ৰামায়ণ লিখা হৈছে৷ সেই কথা উল্লেখ কৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে৷ মোডীয়ে কয়, বিশ্বৰ সৰ্বাধিক ইছলাম অধ্যুষিত দেশ ইন্দোনেছিয়া৷ এইখন দেশত যোগেশ্বৰ ৰামায়ণ, সোমেশ্বৰ ৰামায়ণৰ দৰে ৰচনা ৰচিত হৈছে৷ কেৱল সেয়াই নহয়, ইৰান আৰু চীনতো ৰামকথাৰ বিবৰণ আছে বুলি জনায় প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে৷ এই বাবেই ৰামায়ণ আৰু ৰাম কেৱল এই দেশৰ নহয়, সমগ্ৰ বিশ্বৰ ওচৰত ঐক্যৰ নাম৷