বোকাজানত উত্তেজনা : চিকিৎসকে সংঘটিত কৰিলে যৌন নিৰ্যাতনৰ ঘটনা

0 500

বোকাজান

যি সময়ত বিশ্বৰ চিকিৎসক সমাজে দিনে নিশাই কঠোৰ পৰিশ্ৰম অব্যাহত ৰাখি ক’ভিড-১৯ প্ৰতিৰোধৰ বাবে চৰম যুঁজত অৱতীৰ্ণ হৈ পৰি মানৱ সমাজৰ বাবে ঈশ্বৰৰ ট্ৰানকৰ্তা সদৃশ ৰূপ লৈছে তেনে সময়তে বোকাজান সমূহীয়া চিকিৎসা কেন্দ্ৰৰ এগৰাকী পশু ৰূপী চিকিৎসকৰ দ্বাৰা চিকিৎসালয়খনত সংঘটিত হৈছে এক যৌন নিৰ্যাতনৰ ঘটনা৷ চিকিৎসালয়খনৰ হোমি’অপেথিক চিকিৎসক শুকানজান দুমুখীয়াৰ নিবাসী ড° চেখ হাচান আব্দুল কাদাৰীয়াৰ বিৰুদ্ধে উত্থাপিত হৈছে যৌন নিৰ্যাতন চলোৱাৰ অভিযোগ৷ তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে চিকিৎসালয়খনতে কৰ্মৰত এগৰাকী জ্যেষ্ঠ নাৰ্ছৰ ভতিজী নিৰ্যাতিতা কিশোৰীগৰাকীয়ে সাংবাদিকৰ আগত প্ৰকাশ কৰা মতে তেওঁ চাইনাচাটিছ ৰোগত ভুগি থকাত দীর্ঘদিন ধৰি হোমি’অ চিকিৎসকগৰাকীৰ ওচৰত চিকিৎসা গ্ৰহণ কৰি তেওঁ পৰামৰ্শ মতে ঔষধ গ্ৰহণ কৰি আছিল। ঔষধ শেষ হোৱাত বুধবাৰে পুনৰ কিশোৰীগৰাকীয়ে চিকিৎসকজনৰ চেম্বাৰত গৈ তেওঁক লগ কৰি নতুনকৈ ঔষধ আনিবলৈ যায়। সেই সময়ত চিকিৎসালয়খনৰ মূল গৃহৰ পৰা আঁতৰত থকা হোমি’অ চিকিৎসকজনৰ আছুতীয়া কক্ষ আৰু কক্ষৰ বাহিৰত কোনো নথকাৰ সুযোগ লৈ চিকিৎসকজনে কিশোৰীগৰাকীক পুনৰ শৰীৰ পৰীক্ষা কৰিব লাগিব বুলি কৈ পৰীক্ষা কৰাৰ চলেৰে চিকিৎসকজনে হঠাৎ তেওঁ গোপন অঙ্গত স্পর্শ কৰাৰ লগতে অদ্ভুত আচৰণ কৰিবলৈ ধৰে বুলি কিশোৰীগৰাকীয়ে উল্লেখ কৰে। উক্ত সময়ত চিকিৎসালয়খনৰ দুগৰাকী কৈ চাফাই কৰ্মী উপস্থিত হৈ চিকিৎসকজনৰ কক্ষত ছেনিটাইজাৰ কৰিবলৈ আহিছিল যদিও চিকিৎসকজনে তেওঁলোকক ধমকিৰে আঁতৰাই পঠায়৷ তেনে পৰিস্থিতিত কিশোৰীগৰাকীয়ে কিংকৰ্তব্যবিমূঢ় বিমূঢ় হৈ ভয়ত চিঞৰ বাখৰ লগোৱাত  চিকিৎসালয়খনৰ মূল কেন্দ্ৰত থকা একাংশ চিকিৎসা কৰ্মী আৰু ৰাইজ দৌৰি আহি কিশোৰীগৰাকীক উদ্ধাৰ কৰে। এই ঘটনা নিমিষতে সমগ্ৰ চিকিৎসালয়খনত ৰাষ্ট্ৰ হৈ পৰাত চিকিৎসা কৰ্মী আৰু তাত থকা ৰোগীসকলৰ মাজত হুলস্থুল লাগে।পৰৱৰ্তী সময়ত একাংশই চিকিৎসকজনক তেওঁৰ কক্ষৰ পৰা উলিয়াই আনি লপাথপা দি বোকাজান আৰক্ষীক খবৰ দিয়াত চিকিৎসালয়খনত আৰক্ষী উপস্থিত হৈ তদন্ত আৰম্ভ কৰে। আৰক্ষীয়ে নিৰ্যাতিতা কিশোৰীগৰাকীক শৰীৰ পৰীক্ষা কৰাই তেওঁ জবান বন্দী লয় আৰু অভিযুক্ত চিকিৎসক শেখ হাচান আব্দুল কাদাৰীয়াক আটক কৰি সোধা পোছাৰ বাবে থানালৈ লৈ যায়। উল্লেখযোগ্য যে এই হোমি’অ চিকিৎসকজন পূৰ্বতে বকলীয়াঘাটত কৰ্মৰত হৈ আছিল আৰু তাত থকা অৱস্থাতো এনে একাধিক ঘটনাত তেওঁ নাম সাঙোৰ খাই পৰিছিল বুলি চিকিৎসালয়খনত এই ঘটনাৰ সময়ত উপস্থিত থকা একাংশই সাংবাদিকক জানিবলৈ দিয়ে৷