Breaking

2022 চিস্কো যুৱ নেতৃত্ব বঁটা বিজয়ী গৰাকীয়ে খাদ্য আৱৰ্জনা হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু মহিলা কৃষকক শক্তিশালী কৰিবলৈ সূৰ্যশক্তি ব্যৱহাৰ কৰে

0 1,017

ৰাসায়নিক অভিযন্তা নিধি পন্তে ভাৰতীয় ক্ষুদ্ৰ ধাৰক কৃষকসকলক সহায় কৰিবলৈ এছ4এছ টেকন’লজীৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।ভাৰতৰ হিমালয় অঞ্চলত জন্মগ্ৰহণ কৰা নিধি পন্ত, কৃষি পৃষ্ঠভূমিথকা এজন বিজ্ঞানী পিতৃৰ জীয়ৰী, প্ৰলয়ংকৰী বান পানী আৰু ভূমিস্খলনৰ পিছত কেনেদৰে পানী সংগ্ৰহ কৰিব লাগে আৰু খাদ্য সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিব লাগে সেই বিষয়ে তেওঁৰ চাৰিওফালৰ সম্প্ৰদায়বোৰক দেখি ডাঙৰ-দীঘল হৈছিল।প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ পৰা বাৰে বাৰে পুনৰুদ্ধাৰ কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় স্থিতিস্থাপকতা প্ৰত্যক্ষ কৰাৰ পিছত, পণ্ট নিজে এজন ৰাসায়নিক অভিযন্তা-কৃষক-উদ্যোগী হৈ পৰিছিল।পণ্টে গ্লোবেল চিটিজেনক কৈছিল, “মই য’ৰ পৰা আহিছো তাত সম্প্ৰদায়ৰ এক শক্তিশালী অনুভূতি আছে।” “প্ৰকৃতিৰ মূল্যত একো নকৰিব আৰু মানুহৰ অতি ঘনিষ্ঠহ’ব, গোটটো ব্যক্তিতকৈ ডাঙৰ। মই ভাবিছিলো যে মোৰ বৈজ্ঞানিক জ্ঞান মানুহৰ আত্মাৰ সেৱাত উপযোগী হ’ব পাৰে।”

পণ্টে সম্প্ৰদায়বোৰ পুনৰ নিৰ্মাণৰ বাবে তাইৰ পৃষ্ঠভূমি প্ৰয়োগ কৰাৰ সুযোগ দেখিছিল। তেওঁ 2011 চনত আন ছয়জন মহাবিদ্যালয়ৰ বন্ধুৰ সৈতে ভাৰতীয় খাদ্য সংৰক্ষণ সংস্থা এছ4এছ টেকন’লজিছ ৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। এছ.4এছ.-ৰ খাদ্য প্ৰক্ৰিয়াকৰণ যন্ত্ৰই কৃষকসকলক খাদ্য আৱৰ্জনা হ্ৰাস কৰা, লাভ বৃদ্ধি কৰা, আৰু তেওঁলোকৰ ব্যৱসায়ৰ মালিকীস্বত্ব লোৱাত সহায় কৰে।এতিয়া, পণ্টক জলবায়ু পৰিৱৰ্তন হ্ৰাস কৰা, ভোক বন্ধ কৰা আৰু মহিলাসকলক শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰি চৰম দৰিদ্ৰতা সমাপ্ত কৰাত তেওঁৰ আৰু এছ4এছ-ৰ অৱদানৰ বাবে 2022 গ্লোবেল চিটিজেন পুৰস্কাৰ: চিচকো যুৱ নেতৃত্ব বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছে।সংগঠনটোৰ বাবে 250,000 ডলাৰপুৰস্কাৰৰ সৈতে অহা চিচকো যুৱ নেতৃত্ব বঁটাটোৱে বিশ্বক ইতিবাচকভাৱে প্ৰভাৱিত কৰা এজন যুৱ ব্যক্তিক স্বীকৃতি দিয়ে আৰু তুলি ধৰে আৰু প্ৰদৰ্শন কৰে যে কেনেদৰে যুৱ সকলে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ গোলকীয় লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰিছে।

এছ4এছ – যাৰ অৰ্থ হৈছে “সমাজৰ বাবে বিজ্ঞান” – ক্ষুদ্ৰ ধাৰক কৃষকসকলক সৌৰ পৰিবাহী ড্ৰায়াৰ (এছচিডি), সৌৰ শক্তিচালিত যন্ত্ৰ প্ৰদান কৰে যি খাদ্য ডিহাইড্ৰেট কৰে আৰু ৰাসায়নিক পদাৰ্থ বা সংৰক্ষণকাৰী অবিহনে এক বছৰলৈকে উৎপাদন সংৰক্ষণ কৰে। খাদ্য আৱৰ্জনা সীমিত কৰি, সংগঠনটোৱে পৰিৱেশত মিথেন হ্ৰাস কৰি কাৰ্বন-নিৰপেক্ষ খাদ্য প্ৰণালীৰ ফালে আগবাঢ়িছে।