বেলুনৰ ভিতৰৰ বায়ু …

0 1,124

◆ ৰাজীৱ কমল শইকীয়া

আমাৰ নিশাহে কেৱল উদ্ভিদকে উশাহ নিদিয়ে। ই ৰং-বিৰংগী বেলুনবোৰকো নুফুটালৈকে জীৱন দিয়ে। জড়ৰ জীৱন। এৰা। ওপৰে-ওপৰে চালে-হাঁহি উঠা কথা। ভালকৈ ভাবিলে হয়তো হাঁহি নুঠিব। অনুপ্ৰাণমূলক কথাও দেখা যাব। যদিও বেলুন জড়, তথাপিও যেতিয়াই ইয়াক ফুলাই লোৱা যায়, তেতিয়াৰ পৰাই ই যেন প্ৰাণবন্ত হৈ থাকে নুফুটা পৰ্যন্ত। স্বয়ং-চালিত নহ’লেও, আপুনি নিশাহেৰে জীৱন দিয়াৰ পিছত, যেন নুফুটালৈকে জী থাকে স্থিতিস্থাপক আয়তনেৰে সমৃদ্ধ বেলুন। শিশুৰ পৰা বৃদ্ধ-বৃদ্ধা লোকললৈকে আদৰৰ বেলুন। শিশুৱে যদি ইয়াৰ লগত খেলে, ৰং ৰহইচ কৰে, বয়সস্থ সকলে ইয়াক বিভিন্ন মাংগলিক উপলক্ষত ব্যৱহাৰ কৰি অনাবিল আলোড়ন আনন্দ লভে। হয়, বিভিন্ন বৰণৰ বেলুনবোৰেৰে সজোৱা পৰিবেশটো নান্দনিক হৈ উঠে, উদযাপনৰ আগৰ, চিনাকি জেগা এডোখৰকে অতীৱ সুন্দৰ ৰূপ দান কৰি, পিছত অচিনাকী হেন কৰি তোলে বেলুনে। বেলুন বিভিন্ন উপলক্ষত লাগে সেয়া অন্য প্ৰসংগ। মূল কথা হ’ল- কিয় জানো এনে লাগে যেন ভিতৰত বায়ু থকালৈকে বেলুনৰ জীৱন থাকে। সেয়ে ফুলাওঁতে সাৱধান হোৱা ভাল, যাতে আমাৰ অসাৱধানতাৰ বাবে কোনো বেলুন ভালকৈ ফুলিবলৈ নাপাওঁতেই নুফুটে। আজিকালি অৱশ্যে গেছ দিও বেলুনক উল্লেখিত জীৱন দিয়া দেখা যায়। মুঠতে মনত ৰখা অতি প্ৰয়োজন যে- গেছেই হওঁক বা নিশাহেৰেই হওঁক, ফুলাওঁতে সচেতন হ’লে বেলুনে দীৰ্ঘ জীৱন লাভ কৰিব। লগতে পৰৱৰ্তী সময়ৰ মৰম-আপডালো, বিশেষভাৱে প্ৰয়োজন। গতিকে সচেতনতাই আচল কথা। জীৱন বাটৰ বিভিন্ন কেঁকুৰি, উপপথৰ গতিৰোধকত প্ৰয়োজনুসাৰে বেলুনে দেখুউৱা এই কথাক ব্যৱহাৰিক ৰূপত প্ৰয়োগ কৰি আমি গৈ থাকিব পাৰোঁ নিচিন্ত মনে, যদিহে ইচ্ছা কৰোঁ।