তথ্য ফাদিল হোৱা ৰোধ কৰাৰ পদক্ষেপ জোৱানৰ ম’বাইল ফোনৰ ৮৯টা এপ ডিলিট কৰিবলৈ ক’লে সেনাবাহিনীয়ে ৷

0 1,212

দৈনন্দিন বাৰ্তা :
ভিতৰৰ পৰা তথ্য ফাদিল হোৱা ৰোধ কৰিবৰ বাবে কৰ্মীসকলৰ ফোনৰ পৰা ৮৯টা এপ ডিলিট কৰিবলৈ কৈছে সেনাবাহিনীয়ে ৷ এই এপবোৰৰ মাজত আছে ফেচবুক, টিণ্ডাৰ, পাবজী, স্নেপশ্বট, ইনষ্টাগ্ৰাম, হেল’, ক্লাব ফেক্টৰী আদিৰ দৰে জনপ্ৰিয় এপবোৰ ৷ লাডাখ কাণ্ডৰ পাছত টিকটক, কেমস্কেনাৰ আদিৰ দৰে ৫৯টা এপ নিষিদ্ধ কৰিছিল কেন্দ্ৰই ৷ উল্লেখ্য যে যি ৮৯ টা এপ সেনাবাহিনীয়ে তেওঁলোকৰ কৰ্মীৰ স্মার্টফোনৰ পৰা ডিলিট কৰিবলৈ কৈছে সেইবোৰ বিভিন্ন ভাগত বিভক্ত ৷ ইয়াৰ ভিতৰত উই, চাট, হেল’, শ্বেয়াৰ চাট, আইএমঅ’ৰ দৰে এপবোৰ মেছেজিং এপ ৷ টিকটক, ছাম’চাৰ আদি ভিডিঅ’ হ’ষ্টিং এপ, জেণ্ডাৰ, শ্বেয়াৰৰেল্টা দৰে কণ্টেণ্ট শ্বেয়াৰিং এপ, ইউচি ব্ৰাউজাৰ আৰু ইউচি ব্ৰাউজাৰ মিনিৰ দৰে৷ৱেব ব্ৰাউজাৰ, জুম, লাইভমি, আপলাইভ ভিডিঅ’ এণ্ড লাইভ ষ্ট্ৰিমিং এপ, কেমস্কেনাৰ, ট্ৰু কলাৰ, বিউটি প্লাছ আদি ইউটিলিটি এপ, ডেইলি হাণ্ট আৰু নিউজ ডগৰ দৰে নিউজ এপৰ উপৰি মিউজিক এপ, ডেটিং এপ আদি এপবোৰে তথ্য ফাদিল কৰাৰ আশংকা কৰিছে সেনা প্ৰশাসনে ৷ তাৰ ফলতে এই পদক্ষেপ লোৱা হৈছে ৷ কূটনৈতিক মহলৰ অনুমান, অত্যাধুনিক প্রযুক্তি সমৃদ্ধ চীনৰ সৈতে টনাআজোৰা চলাৰ বাবেই এই উদ্যোগ লৈছে চৰকাৰে৷ যাতে কোনো কাৰণতে ভাৰতীয় সেনাৰ ফোনৰ যোগেদি ভাৰতৰ অভ্যন্তৰীণ খবৰ জানিবলৈ নাপায় ৷