লকডাউনত প্ৰৱজিত শ্ৰমিকৰ মৃত্যুৰ পৰিসংখ্যা নাই কেন্দ্ৰৰ

0 1,252

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক : ক’ৰোনাৰ বাবে মাৰ্চ মাহটো দেশজুৰি লকডাউন আছিল ৷ তাৰ বাবে সমস্যাত পৰে দেশৰ লাখ লাখ প্ৰৱজিত শ্ৰমিক ৷ অনাহাৰ, অসুস্থ হৈ বহু মৃত্যু হয় ৷ বহুজন গাঁও পোৱাৰ সময়ত মৃত্যু হৈছিল ৷ সোমবাৰে সংসদত স্পষ্টকৈ কেন্দ্ৰই জনাই যে এই লকডাউনত কিমানজন প্ৰৱজিত শ্ৰমিকৰ মৃত্যু হৈছিল তাৰ হিচাপ ৰখা হোৱা নাই ৷ সংসদৰ বৰ্ষাকালীন অধিবেশনৰ আৰম্ভণিৰ দিনা প্ৰশ্ন কৰা হৈছিল, কিমানজন প্ৰৱজিত শ্ৰমিকৰ মৃত্যু হৈছিল এই লকডাউনত ৷ যিসকলৰ মৃত্যু হৈছিল তেওঁলোকক ক্ষতি পুৰণ দিয়াৰ কি ব্যৱস্থা কৰিছে কেন্দ্ৰই ৷ লিখিত উত্তৰত কেন্দ্ৰীয় শ্ৰম আৰু কৰ্ম সংস্থাপন মন্ত্ৰীয়ে জনাই যে কিমানজনৰ মৃত্যু হ’ল তাৰ পৰিসংখ্যা নাই ৷ সেই ক্ষেত্ৰত ক্ষতিপূৰণ দিয়াৰ প্ৰশ্নই উঠিব নোৱাৰে ৷ কেৱল সেয়াই নহয়, কেন্দ্ৰই এই কথাও জনাইছে, এই লকডাউনত কিমানজনে দেশত কাম হেৰুৱাইছে তাৰো খতিয়ান ৰখা নাই ৷ অথচ বিশ্ব বেংকে এপ্ৰিলত জনাই যে লকডাউনত চাৰি কোটি প্ৰৱজিত শ্ৰমিকৰ জীৱনত প্ৰভাৱ পৰিছে ৷ কেৱল এপ্ৰিলত কাম হেৰুৱাইছে ১২ কোটি ১৫ লাখ দেশবাসীয়ে৷ সকলোতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে দিন হাজিৰা কৰা, ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায়ীৰ ৷ কেন্দ্ৰীয় শ্ৰম আৰু কৰ্ম সংস্থাপন বিভাগৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী সন্তোষ কুমাৰ গংগৱায়ে কয়, এখন ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে ভাৰতৰ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ, ৰাজ্য চৰকাৰ, স্থানীয় প্রশাসন, স্বনির্ভৰ গোট, স্বাস্থ্য কর্মী, চাফাই কৰ্মী আৰু বহু স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠনে একেলগে কৰ’না ভাইৰাছ আৰু লকডাউনত কাম কৰিছে ৷ তেওঁ সংসদত জনায় যে মাৰ্চ মাহত লকডাউন ঘোষণা হোৱাৰ পৰা প্ৰায় ১.০৪ কোটি প্ৰৱজিত শ্ৰমিক নিজৰ ঘৰলৈ ঘুৰি যায় ৷ ৪৬১১ৰ বেছি শ্ৰমিক স্পেচিয়েল ট্ৰেইন এক মে’ৰ পৰা চলিছিল ৷ ৬৩.০৭ লাখৰো বেছি প্ৰৱজিত শ্ৰমিক গাঁৱলৈ ঘুৰি যোৱাৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছিল ৷ ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ লোকক এই শ্ৰমিকসকলৰ কামৰ ব্যৱস্থা কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে ৷