সাংসদ, মন্ত্ৰী, বিধায়ক সমন্বিতে মুখ‍্যমন্ত্ৰীৰ বানে গৰকা কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ‍্যান আৰু ব‍াঘ্য প্ৰকল্প পৰিদৰ্শন । কাজিৰঙাৰ জীৱকূলৰ দুৰৱস্থাৰ বুজ ল’লে মুখ‍্যমন্ত্ৰী সোণোৱালে।

0 1,117

কলিয়াবৰ : ৰাষ্ট্ৰীয় উদ‍্যানখনৰ বাগৰি বনাঞ্চলত আজি দুপৰীয়া উপস্থিত হৈ যন্ত্ৰচালিত নাৱেৰে মৰা-ডিফলুৰ বুকুৰে বানে ধোৱা কাজিৰঙাৰ বিস্তৃত অঞ্চল পৰিদৰ্শন কৰে। পৰিদৰ্শনৰ সময়ছোৱাত কৰ্তৃপক্ষই নিৰ্মাণ কৰা কেইবাটাও ‘উচ্চ ভূমি’ত বানৰ পৰা পৰিত্ৰাণ বিচাৰি আশ্ৰয় লৈ থকা গঁড় প্ৰত‍্যক্ষ কৰে মুখ‍্যমন্ত্ৰীয়ে। বানৰ কৱলত থকা দুটা বন শিৱিৰ ক্ৰমে মৰফুলনি আৰু গৰাকাটিৰ বন সুৰক্ষা কৰ্মীৰে নাৱৰে পৰা বাৰ্তালাপ কৰি উচ্চ প্ৰশংসা কৰে মুখ‍্যমন্ত্ৰীয়ে।সংবাদসেৱীৰে হোৱা বাৰ্তালাপত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ‍্যান কৰ্তৃপক্ষৰ সুৰক্ষা কাৰ্য‍্যত সন্তুষ্টি প্ৰকাশ কৰে। লগতে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ‍্যান আৰু ব‍াঘ্য প্ৰকল্পৰ সুৰক্ষাৰ বাবে দাঁতিকাষৰীয়া নগাঁও, গোলাঘাট, শোণিতপুৰ, কাৰ্বি-আংলং আৰু বিশ্বনাথ জিলাৰ বাসিন্দাৰ সচেতনতাৰ শলাগ লয় মুখ‍্যমন্ত্ৰীয়ে। বহু জীৱ-জন্তু বিশেষকৈ সহস্ৰাধিক পহু কাৰ্বি পাহাৰৰ পৰা সুৰক্ষিত অৱস্থাত উভতাই আনিবলৈ কাৰ্বি-আংলং জিলা প্ৰশাসনক ইতিমধ‍্যে নিৰ্দেশ দিয়া বুলিও প্ৰকাশ কৰে মুখ‍্যমন্ত্ৰী সোণোৱালে। পৰিদৰ্শন কালত মুখ‍্যমন্ত্ৰীৰ সংগ দিয়ে ৰাজ‍্যসভাৰ সাংসদ কামাখ‍্যা প্ৰসাদ তাছা, জল সম্পদ মন্ত্ৰী তথা স্থানীয় বিধায়ক কেশৱ মহন্ত, কৃষি মন্ত্ৰী তথা বোকাখাট সমষ্টিৰ বিধায়ক অতুল বৰা, লহোৱালৰ বিধায়াক ঋতুপৰ্ণ বৰাই।