Breaking

আহি আছে বানৰ সংহাৰঃ ৰাজ্যৰ বিভিন্ন বিভাগৰ প্ৰস্তুতিৰ পৰ্যালোচনা কৰিলে অসমৰ মুখ্য সচিব ৰবি কোটাই…

0 9

অসমৰ মুখ্য সচিব ৰবি কোটাই সোমবাৰে ৰাজ্যখনত আগন্তুক বৰষুণৰ বতৰৰ আৰম্ভণিতে অসম চৰকাৰৰ বিভিন্ন বিভাগৰ ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ বান প্ৰস্তুতিৰ পৰ্যালোচনা কৰে। মুখ্য সচিবৰ সভা গৃহত অনুষ্ঠিত এক উচ্চ পৰ্যায়ৰ বৈঠকত কোটাই ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে জিলা আয়ুক্তসকলৰ (ডিচি) পৰা জিলা পৰ্যায়ৰ প্ৰস্তুতিৰ বুজ লয়। ৰাজহ আৰু দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা বিভাগৰ মুখ্য সচিব জ্ঞানেন্দ্ৰ দেৱ ত্ৰিপাঠীয়ে মুখ্য সচিবক আগন্তুক বানপৰিস্থিতিৰ বাবে ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ প্ৰস্তুতিৰ বিষয়ে ব্যাখ্যা কৰে আৰু ২০২৪-২৫ বিত্তীয় বৰ্ষৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা এছডিআৰএফৰ নিয়ম আৰু বিত্তীয় ক্ষমতা তথা বাজেট ব্যৱস্থাৰ বিষয়ে আলোকপাত কৰে।

আঞ্চলিক বতৰ বিজ্ঞান কেন্দ্ৰই (আৰএমচি) জনাইছে যে আইএমডিয়ে মে’ৰ শেষৰ ফালে ৰাজ্যখনৰ বাবে ৭ দিনৰ ভৱিষ্যতবাণী জাৰি কৰিছে। এই কেইটা দিনত অসমত অধিক বৰষুণৰ ভৱিষ্যতবাণীকৰা হৈছে৷ ব্ৰহ্মপুত্ৰ বোৰ্ডে জনায় যে মাজুলীত তেওঁলোকৰ নটা চলিত আঁচনি আছে, য’ত ৯৭ শতাংশ কাম সম্পূৰ্ণ হৈছে। তেওঁলোকে বানপানীৰ বতৰত যিকোনো পৰিস্থিতিৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ প্ৰকল্পৰ স্থানবোৰত জিঅ’বেগৰ ব্যৱস্থা কৰিছে।
খাদ্য আৰু অসামৰিক যোগান আৰু উপভোক্তা পৰিক্ৰমা বিভাগে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক অসমলৈ ২০,০০০ মেট্ৰিক টন ওএমএছএছ চাউল আৱণ্টন কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱাৰ কথাও সভাত উল্লেখ কৰে। ইউনিচেফে জনায় যে মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া এএছডিএমএ-ৰ সৈতে আলোচনা কৰা অনুসৰি, তেওঁলোকে নিম্নতম নিশ্চিত সেৱাৰ আগবঢ়াবলৈ প্ৰতিটো ৰাজহ চক্ৰত স্থাপন কৰিবলগা আদৰ্শ সাহায্য শিবিৰ অসম চৰকাৰক সহায় কৰিব।

Leave A Reply