Breaking

গৰমে গৰ্ভত থকা শিশুটিৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে! গৰ্ভৱতী মহিলাই এই লক্ষণসমূহ আওকাণ কৰিব নালাগে…

0 34

গৰ্ভাৱস্থাত এগৰাকী মহিলাৰ শৰীৰে শিশুৰ বিকাশৰ বাবে বহুতো প্ৰক্ৰিয়াৰ মাজেৰে পাৰ হ’ব লাগে। এনে পৰিস্থিতিত এগৰাকী গৰ্ভৱতী মহিলাৰ শৰীৰ অতি সংবেদনশীল হৈ পৰে আৰু দুৰ্বল হোৱাৰ বাবে উচ্চ উষ্ণতাত থাকিব নোৱাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, গৰ্ভত থকা শিশুৰ স্বাস্থ্যতো প্ৰভাৱ পেলায়, গ্ৰীষ্মকালত হিট ষ্ট্ৰোককে ধৰি বহুতো স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাও আহি পৰে।যিসকল গৰ্ভৱতী মহিলাৰ শৰীৰৰ উষ্ণতা ৩৯ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ পৰ্যন্ত হয়, তেওঁলোকৰ হিট ষ্ট্ৰোক হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি। হিট ষ্ট্ৰ’কৰ বাবে শৰীৰৰ উষ্ণতা হঠাতে বাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে। এই অৱস্থাত গৰ্ভৱতী মহিলা আৰু গৰ্ভত থকা শিশু উভয়ৰে বাবে মাৰাত্মক হ’ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপুনি গৰ্ভৱতী আৰু ইয়াত উল্লেখ কৰা হিট ষ্ট্ৰ’কৰ লক্ষণসমূহ অনুভৱ কৰে, তেন্তে তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ ওচৰত যাব পাৰে-

গৰ্ভৱতী মহিলাৰ হিট ষ্ট্ৰোকৰ লক্ষণ সমূহ হৈছেঃ

উচ্চ জ্বৰ
প্ৰচুৰ ঘাম ওলোৱা
মূৰ ঘূৰোৱা বা মূৰৰ বিষ
ভাগৰ আৰু দুৰ্বলতা
বমি হোৱা
দ্ৰুত হৃদস্পন্দন
উশাহ লোৱাত কষ্ট পোৱা
বিভ্ৰান্তি বা অচেতনতা
ভোক কমি যোৱা
ভৰি, পেট আৰু হাতৰ জঠৰতা

গৰ্ভত থকা শিশুৰ ওপৰত হিট ষ্ট্ৰ’কৰ প্ৰভাৱঃ

জন্মগত দোষ
অকাল জন্ম
জন্মৰ সময়ত কম ওজন
গৰ্ভপাত কৰা
মৃত্যুৰ

প্ৰচুৰ পৰিমাণে পানী আৰু ঠাণ্ডা বস্তু খাব লাগে। ঢিলা আৰু পাতল ৰঙৰ কাপোৰ পিন্ধক। দুপৰীয়া ঘৰৰ পৰা ওলাই নাযাব। ঠাণ্ডা পানীৰে গা ধুব। ফলমূল আৰু শাক-পাচলি খাব।

Leave A Reply