Breaking

2023 ত পুনৰ সলনি হ’ব বিশ্বৰ আটাইতকৈ চহকী ক্ৰিকেট লীগৰ আই পি এলৰ ফৰ্মেট! এই কথা নিশ্চিত কৰিলে সৌৰভ গাংগুলীয়ে

0 528

অহা বছৰ পুনৰ সলনি হ’ব বিশ্বৰ আটাইতকৈ চহকী ক্ৰিকেট লীগৰ আই পি এলৰ ফৰ্মেট।অহা বছৰৰ পৰা IPL ফৰ্মেট সলনি হ’ব বুলি নিশ্চিত কৰিলে সৌৰভ গাংগুলীয়ে।অহা বছৰৰ পৰা পুনৰ সলনি হ’ব বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ক্ৰিকেট লীগৰ আই পি এলৰ ফৰ্মেট। ভাৰতীয় ক্ৰিকেট নিয়ন্ত্ৰণ ব’ৰ্ডৰ সভাপতি সৌৰভ গাংগুলীয়েও ৰাজ্যিক ইউনিটসমূহক এই বিষয়ে অৱগত কৰিছে।ইণ্ডিয়ান প্ৰিমিয়াৰ লীগত হোম-এৱে ফৰ্মেটঃ অহা বছৰৰ পৰা পুনৰ সলনি হ’ব বিশ্বৰ প্ৰতিষ্ঠিত টি-২০ লীগৰ আইপিএলৰ ফৰ্মেট। ভাৰতীয় ক্ৰিকেট নিয়ন্ত্ৰণ ব’ৰ্ডৰ সভাপতি সৌৰভ গাংগুলীয়ে এই বিষয়ে ৰাজ্যিক ইউনিটসমূহক অৱগত কৰিছে। অহা বছৰৰ পৰা অৰ্থাৎ ২০২৩ চনৰ ছিজনৰ পৰা আই পি এল কোভিড-১৯ৰ আগৰ পুৰণি ফৰ্মেটলৈ ঘূৰি আহিব, য’ত দলসমূহে নিজৰ ঘৰুৱা খেলপথাৰত আৰু বিপক্ষ দলৰ খেলপথাৰত মেচ খেলিছিল।

লীগ হ’ব কেৱল পুৰণি ফৰ্মেটত

২০২০ চনত ইউ এ ই, ডুবাই, শ্বাৰজা আৰু আবুধাবিৰ তিনিটা স্থানত খালী ষ্টেডিয়ামত ইয়াৰ আয়োজন কৰা হৈছিল। ২০২১ চনত দিল্লী, আহমেদাবাদ, মুম্বাই আৰু চেন্নাই চাৰিটা স্থানত এই টি-২০ প্ৰতিযোগিতাৰ আয়োজন কৰা হৈছিল। এতিয়া মহামাৰী নিয়ন্ত্ৰণত আছে আৰু সেয়েহে এই লীগখন ঘৰুৱা খেলপথাৰ আৰু বিপক্ষ দলৰ খেলপথাৰৰ পুৰণি ফৰ্মেটত খেলা হ’ব।

গংগুলীয়ে ৰাজ্যিক সংঘসমূহক জনাইছে তথ্য বিচিচিআইৰ সভাপতি সৌৰভ গাংগুলীয়েও এই সন্দৰ্ভত ৰাজ্যিক ইউনিটসমূহলৈ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিছে। ইয়াত কোৱা হৈছে, ‘অহা বছৰৰ পৰা ঘৰুৱা খেলপথাৰত আৰু বিপক্ষ দলৰ খেলপথাৰত খেলা মেচ (হোম-এৱে) ফৰ্মেটত আই পি এলৰ আয়োজন কৰা হ’ব। দহটা দলে নিজ নিজ স্থানত নিজৰ ঘৰুৱা মেচ খেলিব।২০২০ চনৰ পিছত প্ৰথমবাৰৰ বাবে বিচিচিআইয়ে নিজৰ সমগ্ৰ ঘৰুৱা ছিজনৰ আয়োজন কৰিছে য’ত দলসমূহে ঘৰুৱা আৰু বিপক্ষৰ খেলপথাৰৰ পুৰণি ফৰ্মেটত খেলি আছে।

মহিলা আই পি এলৰ পৰিকল্পনাও

ইয়াৰ উপৰিও অহা বছৰৰ আৰম্ভণিতে বিচিচিআইয়ে বহু প্ৰত্যাশিত মহিলাৰ আইপিএল আয়োজন কৰাৰো পৰিকল্পনা কৰিছে। এই সন্দৰ্ভত পিটিআইয়ে যোৱা মাহত প্ৰকাশ কৰিছিল যে দক্ষিণ আফ্ৰিকাত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া মহিলা টি-২০ বিশ্বকাপৰ পিছত মাৰ্চ মাহত মহিলাৰ আইপিএলৰ আয়োজন কৰিব পৰা যাব। ২০ ছেপ্টেম্বৰত প্ৰেৰণ কৰা এক বাৰ্তাত গাংগুলীয়ে কয় যে, “বৰ্তমান বিচিচিআইয়ে বহু প্ৰত্যাশিত মহিলা আইপিএলৰ আয়োজনত কাম কৰি আছে।” অহা বছৰৰ আৰম্ভণিতে ইয়াৰ প্ৰথম ছিজনৰ আয়োজন কৰিব পাৰি।মহিলা আই পি এলৰ উপৰিও বি চি চি আইয়ে ১৫ বছৰৰ তলৰ ছোৱালীৰ এদিনীয়া প্ৰতিযোগিতাও আয়োজন কৰিবলৈ ওলাইছে।

Leave A Reply