Breaking

মিজোৰামৰ মুখ্যমন্ত্ৰীক আন ৰাজ্যৰ আভ্যন্তৰীণ বিষয়ত হস্তক্ষেপ নকৰিবলৈ আহ্বান মণিপুৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ

0 93

মণিপুৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে মিজোৰামৰ মুখ্যমন্ত্ৰীক নিজৰ ৰাজ্যৰ আভ্যন্তৰীণ বিষয়ত হস্তক্ষেপ কৰাৰ পৰা বিৰত থাকিবলৈ কয়।

ৰাজ্যখনত চলি থকা জাতিগত হিংসাৰ সময়ত মিজোৰাম ৰাজ্যত ৰাজ্যখনৰ কুকি-জো জনজাতি জনগোষ্ঠীৰ সৈতে সংহতিৰ ব্যাপক সমাৱেশ হোৱাৰ এদিন পিছতে তেওঁৰ এই মন্তব্য। কৰ্তৃপক্ষই শান্তি ঘূৰাই অনাটো নিশ্চিত নকৰিলে শীঘ্ৰে দুয়োটা সম্প্ৰদায়ৰ মাজত সংঘৰ্ষৰ সময়সীমা তিনিমাহৰ সীমাত উপনীত হ’ব।

কুকি জনগোষ্ঠীক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা সংগঠনসমূহে মণিপুৰ চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ উত্থাপন কৰি আহিছে যে তেওঁলোকে পাহাৰত সংখ্যাগৰিষ্ঠতা লাভ কৰাৰ বিপৰীতে ৰাজ্যখনৰ উপত্যকা অঞ্চলত মেইটেইসকলক সমৰ্থন কৰা জনজাতীয় সম্প্ৰদায়সমূহৰ স্বাৰ্থৰ বিৰুদ্ধে কাম কৰি আহিছে।

খবৰ অনুসৰি চুবুৰীয়া ৰাজ্য মিজোৰামত ৰাজ্যখনৰ জনগোষ্ঠীসমূহৰ মাজত সংঘাতৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই মণিপুৰৰ পৰা পলায়ন কৰা প্ৰায় ১৩০০০ৰো অধিক লোকক আশ্ৰয় দিছে। মণিপুৰৰ কুকি-জো জনগোষ্ঠীৰ লগতে মণিপুৰৰ চিন জনগোষ্ঠীৰ সৈতে মিজো জনগোষ্ঠীৰ দৃঢ় জাতিগত সম্পৰ্ক আছে। ম্যানমাৰ সেনাকে ধৰি কেইবাটাও দলৰ সৈতে হোৱা যুঁজৰ পাছতো চিন সম্প্ৰদায়ৰ বিপুল সংখ্যক লোকে মিজোৰামত আশ্ৰয় লৈছে।

মণিপুৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী এন বীৰেণ সিঙে উল্লেখ কৰে যে তেওঁৰ চৰকাৰে তেওঁৰ ৰাজ্যজুৰি চলি থকা সকলো পৰিঘটনা অনুসৰণ কৰি আহিছে আৰু যিসকলে তেওঁৰ ভাষাত “মণিপুৰৰ অখণ্ডতা ধ্বংস কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে” তেওঁলোকক কঠোৰ সতৰ্কবাণী দিয়ে।

তেওঁ লগতে কয় যে এতিয়া এই যুঁজখন ৰাজ্য চৰকাৰ আৰু মণিপুৰৰ জনসাধাৰণৰ শান্তিপূৰ্ণ সহাৱস্থানক বিঘ্নিত কৰিব বিচৰাসকলৰ মাজত। মিজোৰামৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে আইজলৰ প্ৰতিবাদী সমাৱেশত অংশ লোৱা আৰু কুকি-জো জনগোষ্ঠীক সমৰ্থন কৰা সন্দৰ্ভতো তেওঁ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰে। এন বীৰেণ সিঙে কয় যে মিজোৰামৰ মুখ্যমন্ত্ৰীক আন এখন ৰাজ্যৰ আভ্যন্তৰীণ বিষয়ত হস্তক্ষেপ নকৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছো।

Leave A Reply