বহু বেছি কৰ্মসংস্থাপনমুখী হ’ব নতুন শিক্ষানীতি : প্ৰধানমন্ত্ৰী

0 1,282

দৈনন্দিন বাৰ্তা ডেস্ক : নতুন ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষানীতিক লৈ দেশজুৰি বিতৰ্ক চলি থকা সময়তে মহাবিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ এক ভাৰ্চুৱেল সভাত অংশগ্ৰহণ কৰে৷ স্মাৰ্ট ইণ্ডিয়া হেকাথন ২০২০ৰ গ্ৰাণ্ড ফিনালৰ সূচনাপৰ্বৰ বক্তৃতাত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয়, বাবা চাহেব আম্বেদকাৰে কৈছিল, দেশত সুলভ শিক্ষাৰ প্ৰয়োজন ৷ তেওঁৰ সেই ইচ্ছা প্ৰতিফলিত হৈছে নতুন শিক্ষানীতিত ৷ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ দাবী, বিভিন্ন স্তৰত ধাৰাবাহিক আলোচনাৰ পাছত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নতুন ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষানীতি অনুমোদন কৰিছে৷ কেৱল বিদ্যালয় পৰ্যায়তে নহয়, নতুন ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষানীতিয়ে প্ৰৱল সংশয় আৰু শংকাৰ সৃষ্টি হৈছে মহাবিদ্যালয়-বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু অভিভাৱকৰ মাজত৷ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে জনায়, নতুন শিক্ষানীতি কাৰ্যকৰী হ’লে ১৩০ কোটিৰ বেছি দেশবাসীৰ প্ৰত্যাশা পুৰণ হ’ব৷ তেওঁ কয়, শিক্ষা ব্যৱস্থাক আধুনিক কৰি তোলাৰ বাবে পৰিকাঠামোৰ সংস্কাৰ কৰাই আমাৰ লক্ষ্য৷ আগৰ শিক্ষা পদ্ধতিৰ বেমেজালিবোৰ নতুন ব্যৱস্থাত দূৰ কৰা হৈছে৷ ভাৰতত অ’ত দিনে স্নাতক স্তৰত বিজ্ঞান, কলা আৰু বাণিজ্যৰ পাঠ আছিল তিনি বছৰ৷ সেই ক্ষেত্ৰত কোনো ছাত্ৰ-ছাত্ৰী প্ৰাথমিক স্তৰৰ পৰা স্নাতক হয় ১৫ বছৰত৷ কিন্তু বিদেশত ১৬ বছৰ পঢ়াশুনা দৰকাৰ হয়৷ নতুন শিক্ষানীতিত সেই বিদেশী ধাৰা অনুসৰণ কৰা হৈছে বুলি বহুৱে লক্ষ্য কৰিছে৷ মোডীৰ দাবী ল’কেল আৰু গ্ল’বেলৰ বন্ধন ঘটাব নতুন শিক্ষানীতিত৷ বিষয় বাচনিত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বহু সুবিধা হ’ব৷ লগতে মৌলিক চিন্তাৰ বিকাশ ঘটাব৷ ইয়াৰ লগতে তেওঁ কয়, ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বেগৰ বোজা কমোৱাৰ প্ৰয়োজন৷ সেই বিষয়টোত গুৰুত্ব দিয়া হৈছে৷ বিশ্বৰ উন্নত দেশবোৰে নিজা ভাষাত শিক্ষাৰ ওপৰত জোৰ দিয়ে বুলি মোডীয়ে কয়, নতুন শিক্ষানীতিয়ে ভাৰতীয় ভাষাৰ বিস্তাৰ ঘটাব৷ ইয়াৰ লগতে মহাবিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ উদ্দেশ্যে তেওঁ কয়, নতুন শিক্ষানীতি বহু বেছি কৰ্মসংস্থাপনমুখী হ’ব৷ কেৱল চাকৰি প্ৰাৰ্থী সৃষ্টি নকৰে, চাকৰিদাতাৰ সংখ্যাও বঢ়াব৷ ২০৩৫ চনৰ ভিতৰত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ অন্তত ৫০ শতাংশই উচ্চ শিক্ষাৰ সুযোগ দিয়া তেওঁৰ চৰকাৰৰ লক্ষ্য বুলি জনায়৷ স্মাৰ্ট ইণ্ডিয়া হেকাথন প্ৰতিযোগিতাৰ জৰিয়তে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ মৌলিক চিন্তাচৰ্চা আৰু উদ্ভাৱনী দক্ষতা বঢ়োৱা হ’ব৷ এইবাৰৰ প্ৰতিযোগিতাত প্ৰায় চাৰে চাৰি লাখ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল৷ চূড়ান্ত পৰ্যায়ত (গ্ৰাণ্ড ফিনাল) অংশগ্ৰহণকাৰীৰ সংখ্যা ১০ হাজাৰ৷ ৩ আগষ্টত এই প্ৰতিযোগিতাৰ ফাইনেল পৰ্ব৷