Breaking

এইবাৰ ভূটানৰ বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যত চকু চীনৰ : চীনা পদক্ষেপক সাৱধানে পৰ্যৱেক্ষণ ভাৰতৰ ৷

0 1,521

দৈনন্দিন বাৰ্তাৰ ডেস্ক :
ভাৰতৰ সৈতে চলিত সীমা সমস্যাক লৈ বিৰোধ হৈ থকা চীনে ভূটানৰ ছাকটেং বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যখন ‘বিবদমান’ বুলি দাবী কৰিছে ৷ গ্ল’বেল এনভাৰ’ণমেণ্ট ফেচিলিটি কাউন্সিলৰ সভাত এই মন্তব্য কৰিছে চীনে ৷ ছাকটেং বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যখনৰ বাবে এটা প্ৰকল্পত ধন ব্যয়ৰ বিৰোধিতা কৰাৰ চেষ্টা কৰিছিল চীনে৷ লগতে এক ‘বিবদমান’ অঞ্চল হিচাপে অভিহিত কৰে ৷ চীনে দাবী কৰে যে ভূটান আৰু চীনৰ মাজত বিতৰ্কিত অঞ্চলত ছাকটেং বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যখন আছে৷ ইয়াকে লৈ ভূটানে তীব্র প্রতিক্রিয়া প্ৰকাশ কৰি কয় চীনৰ প্ৰতিনিধিলৈ এক শক্তিশালী জাননী পঠাইছে ৷ তাত কোৱা হৈছে, “ছাকটেং বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যখন ভূটানৰ এক অবিচ্ছেদ্য আৰু সার্বভৌম অঞ্চল।” উল্লেখ্য যে এই অভয়াৰণ্যখনলৈ বিশ্বজুৰি কাৰো পৰা ধন যোগান ধৰা নাছিল ৷ এতিয়া প্ৰথমবাৰৰ বাবে আন্তর্জাতিক প্লেটফৰ্মত প্ৰকল্প হিচাপে আহিছে, য’ত চীনে ইয়াৰ ভূমিৰ দাবী কৰাৰ সুযোগ হিচাপে দখল কৰিছে ৷ আনহাতে অঞ্চলটো অৰুণাচল প্ৰদেশৰ কামেং ছেক্টৰৰ মূল চহৰ তাৱাঙৰ নিকটৱৰ্তী হোৱাত চীনা পদক্ষেপবোৰ ভাৰতে সাৱধানে পৰ্যৱেক্ষণ কৰিছে ৷ যিহেতু চীনে সম্পূৰ্ণ অৰুণাচল প্ৰদেশক দক্ষিণ তিব্বত হিচাপে বৰ্ণনা কৰে আৰু নিজৰ বুলি দাবী কৰে৷ ৭৪০.৬০ বৰ্গ কিলোমিটাৰৰ ছেকটাং বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য পূৱ ভূটানত অৱস্থিত ৷