Breaking

আজি মাঘী পূৰ্ণিমা, এই পদ্ধতিৰে স্নান কৰক; পাপৰ পৰা সকাহ পাব…

0 35

হিন্দু ধৰ্মগ্ৰন্থত পূৰ্ণিমাৰ বিশেষ তাৎপৰ্য আছে। প্ৰতি মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ পূৰ্ণিমাৰ তাৰিখ ভগৱান বিষ্ণু আৰু মাতৃ লক্ষ্মীৰ নামত উচৰ্গা কৰা হয়। আজিৰ দিনটোত আচাৰ-ব্যৱহাৰ অনুযায়ী পূজা আৰু স্নান কৰি দান আদি কৰি ভক্তসকলে পাপৰ পৰা মুক্তি লাভ কৰে আৰু গুণগত ফল লাভ কৰে। এইবাৰ মাঘr পূৰ্ণিমা ২৪ ফেব্ৰুৱাৰী অৰ্থাৎ আজি। আজিৰ দিনটোতে কোনো শুভ সময়ত পূজা কৰি স্নান কৰি শুভ ফল পোৱা যায়।

ধৰ্মীয় গ্ৰন্থত মাঘী পূৰ্ণিমাক স্নান আৰু দান-বৰঙণিৰ এক মহান উৎসৱ আখ্যা দিয়া হৈছে। লগতে গোটেই বছৰৰ পূৰ্ণিমাৰ দিনা মাঘৰ গা স্নান কৰাটোৱেই উত্তম বুলি কোৱা হয়। মাঘ মাহৰ পূৰ্ণিমাৰ দিনা ভগৱান বিষ্ণু পবিত্ৰ জলত বাস কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। লগতে এই দিনটোত তিল দান কৰিলে বহু যজ্ঞৰ সমানেই গুণগত ফল পোৱা যায়।হিন্দু পঞ্জিকা অনুসৰি ২০২৪ চনৰ ২৩ ফেব্ৰুৱাৰীৰ বিয়লি ৩:৩৬ বজাৰ পৰা ২৪ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পিছদিনা সন্ধিয়া ৬:০৩ বজালৈ মাঘ পূৰ্ণিমা চলিব। সেয়ে ২৪ ফেব্ৰুৱাৰীত পুৱা গংগাত গা স্নান কৰি গুণী ফল লাভ কৰিব পাৰি। যদি আপুনি গংগাত ডুব যাব নোৱাৰে, তেন্তে স্নান পানীত গংগা পানী দি ঘৰতে স্নান কৰিলেও ফল পোৱা যায়।

শনিবাৰে পুৱা সূৰ্য্য উদয়ৰ লগে লগে পবিত্ৰ নদীত ডুব যায় ভক্তসকলে। আপোনালোকক কওঁ যে মাঘী পূৰ্ণিমাত চন্দ্ৰ আৰু ধনৰ দেৱী লক্ষ্মী দেৱীক পূজা কৰাৰ পৰম্পৰা আছে। এই দিনটোত লক্ষ্মী দেৱীক সঠিকভাৱে পূজা কৰিলে জীৱনত সুখ আৰু সমৃদ্ধি পোৱা যায় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ইয়াৰ লগতে মাঘ পূৰ্ণিমাৰ দিনা ৰাতি চন্দ্ৰ উদয়ৰ সময়ত চন্দ্ৰক পূজা কৰিলে চন্দ্ৰ দোষৰ পৰা সকাহ পোৱা যায় আৰু সুখ আহে জীৱনত।


Leave A Reply