Breaking

আজি মহাশিৱৰাত্ৰী, জানি লওক পূজাৰ শুভ সময় কেতিয়া; শুভ সময়ত পূজা কৰিলেহে মনৰ কামনা পূৰণ হ’ব…

0 52

ফাগুন মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ চতুৰ্দশী তাৰিখত মহাশিৱৰাত্ৰিৰ উৎসৱ পালন কৰা হয়। হিন্দু পঞ্জিকা অনুসৰি এইবাৰ ২০২৪ চনৰ ৮ মাৰ্চ শুকুৰবাৰে এই উৎসৱ অতি আড়ম্বৰেৰে পালন কৰা হৈছে। আপোনালোকক কওঁ যে এই দিনটোত ভগৱান শিৱ আৰু মাতৃ পাৰ্বতীক পূজা কৰিলে শুভ ফল পোৱা যায়। মহাশিৱৰাত্ৰিৰ বিশেষ তাৎপৰ্য সনাতন ধৰ্মত বৰ্ণনা কৰা হৈছে। আপোনালোকক কওঁ যে আজিৰ দিনটোতে ভগৱান শিৱৰ বিবাহ মাতৃ পাৰ্বতীৰ লগত হৈছিল। ফাগুন মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ চতুৰ্দশীত মহাশিৱৰাত্ৰি উৎসৱ পালন কৰা হয়। মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা ৰীতি-নীতি অনুসৰি ভগৱান শিৱক পূজা কৰি উপবাসে থাকিলে ভক্তসকলৰ কামনা পূৰণ হয় আৰু দুখ-কষ্টৰ পৰা মুক্তি পায়।


জ্যোতিষৰ মতে মহাশিৱৰাত্ৰিৰ দিনা চাৰি ঘন্টাত ভগৱান শিৱক পূজা কৰাৰ বিশেষ গুৰুত্ব আছে। জ্যোতিষীসকলৰ মতে এই দিনটোত প্ৰথমাৰ্ধত গাখীৰ, দ্বিতীয়াৰ্ধত দৈ, তৃতীয়াৰ্ধত ঘিউ আৰু চতুৰ্থাৰ্ধত মৌৰে পূজা কৰা হয়। প্ৰথমাৰ্ধত পানী ব্যৱহাৰ কৰাটো প্ৰয়োজনীয় বুলিও কয়।

মহাশিৱৰাত্ৰিৰ বিশেষ উপলক্ষে গোটেই দিনটো ভগৱান শিৱৰ পূজা কৰা হয়। প্ৰদোষ কালত এই দিনটোত পূজা কৰাটো অতি উত্তম বুলি গণ্য কৰা হয়। এই সময়ত কৰা পূজাত ভগৱান শিৱ অতি সোনকালে সন্তুষ্ট হয়।

জ্যোতিষৰ মতে এই দিনটোত শিৱলিংগক কিছু বস্তু আগবঢ়ালে মহাদেৱৰ আশীৰ্বাদৰ লাভ কৰে। শিৱলিংগত পানী, গাখীৰ, গংগা পানী, দৈ, মৌ, চেনি, ধতুৰা, বেলপাত, ফলমূল, ফুল, ঘিউ, চন্দন ইত্যাদি বস্তু আগবঢ়াব পাৰি।

আজি শিৱৰাত্ৰিৰ লগতে শুক্ৰ প্ৰদোষৰো ব্ৰত পালন কৰা হয়। ইয়াৰ বাহিৰেও আজি হ’ব শ্ৰৱণ নক্ষত্ৰ, এই নক্ষত্ৰৰ প্ৰভু হৈছে শনি দেৱ যি ভগৱান শিৱৰ মহান ভক্ত। এনে পৰিস্থিতিত আজি আপুনি ভগৱান শিৱৰ লগতে শনি দেৱৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰিব।

মহাশিৱৰাত্ৰিৰ বিশেষ উপলক্ষে শিৱ মন্দিৰত সমবেত হৈছে ভক্তৰ ভিৰ। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপুনিও ভগৱান শিৱৰ আশীৰ্বাদ ল’বলৈ মন্দিৰলৈ গৈ আছে তেন্তে পূজা থালি আগতীয়াকৈ প্ৰস্তুত কৰক। আজি শিৱলিংগত পবিত্ৰ সূতা, বস্ত্ৰ, ৰক্ষসূত্ৰ, বেলপাত্ৰ, মৌ, বতৰৰ ফল, ফুল, ফুলৰ মালা, গংগা পানী, গৰুৰ গাখীৰ, দৈ, চেনি, বগা চন্দন, অক্ষত, সুগন্ধি, লং, ইলাচি, কেশৰ, সুতা আগবঢ়াব।

Leave A Reply