Breaking

স্বাস্থ্যৰ বাবে বিলাহী কেৱল উপকাৰীয়ে নহয় ইয়াৰ বহুতো অপকাৰীতাও আছে । জানক অপকাৰীতাৰ বিষয়ে

0 126

বেছিভাগ মানুহেই বিলাহী খাই ভাল পায়। কিন্তু স্বাস্থ্যৰ বাবে বিলাহী যিমান উপকাৰী সিনানেই অপকাৰীও। অত্যধিক বিলাহী খোৱাৰ অসুবিধা কি- কিছুমান ফল-মূল আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী, কিন্তু অতিৰিক্তভাৱে সেৱন কৰিলে আপোনাৰ স্বাস্থ্য নষ্ট হ’ব পাৰে। বিলাহী অত্যধিক সেৱনে আপোনাৰ স্বাস্থ্য নষ্ট কৰিব পাৰে।কাৰণ বিলাহীৰ এন্টি অক্সিডেন্ট, ভিটামিন আৰু পটাছিয়ামৰ দৰে বহুতো পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে যিবোৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী কিন্তু ই আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও ক্ষতিকাৰক। ইয়াত কওঁ যে অত্যধিক বিলাহী খোৱাৰ অসুবিধা কি কি-


বিলাহী খোৱাৰ স্বাস্থ্যৰ অসুবিধা-
অম্লতাৰ সমস্যা-
বিলাহীত ভাল পৰিমাণৰ ভিটামিন-চি থাকে। সেইবাবেই টমেটো এচিডিক প্ৰকৃতিৰ। সেইবাবেই ইয়াক অতিৰিক্তভাৱে সেৱন কৰিলে এচিডিটিৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। গতিকে টমেটো অতিমাত্ৰা সেৱন কৰাটো পৰিহাৰ কৰিব লাগে।
গেছৰ সমস্যা
গেছৰ সমস্যা থকা লোকসকলে বিলাহী খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে কাৰণ বিলাহীৰ ফলত পেটত গেছ গঠন হ’ব পাৰে। গতিকে গেছৰ সমস্যাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ বিলাহী খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে।
পাথৰৰ সমস্যা
পাথৰ ৰোগীয়ে ভুলতেও বিলাহী সেৱন কৰিব নালাগে। কাৰণ বিলাহীৰ গুটিৰ বাবে পাথৰৰ সমস্যা বাঢ়িব পাৰে। আনহাতে, বিলাহী খালেও প্ৰথমে বিলাহীৰ গুটি পৃথক কৰিব লাগে।


হৃদৰোগ
যদি আপুনি বেছিকৈ বিলাহী সেৱন কৰে, তেন্তে আপোনাৰ কলিজা ৰোগ হোৱাৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। কাৰণ বিলাহীত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিন চি থাকে, যাৰ ফলত গেছৰ সমস্যা হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত হাৰ্টবাৰ্ণৰ দৰে সমস্যা হ’ব পাৰে।সেয়েহে বিলাহী অতিৰিক্তভাৱে সেৱন কৰিলে সাৱধান হ’ব।

Leave A Reply