Breaking

ৰক্তহীনতা দূৰ কৰিবলৈ এই সমূহ বস্তু খোৱাৰ আৰম্ভ কৰক…

0 46

ভিটামিন বি ১২ৰ অভাৱত আপোনাৰ শৰীৰটো অত্যন্ত দুৰ্বল হৈ পৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে যিবোৰ খাদ্য সামগ্ৰীয়ে ৰক্তহীনতাৰ দৰে ৰোগ সৃষ্টি নকৰে সেইবোৰ খাদ্য বস্তু খোৱাটো জৰুৰী। যদি আমি আমাৰ শৰীৰ, হৃদযন্ত্ৰ আৰু মনক সুস্থ কৰি ৰাখিব বিচাৰো, তেন্তে আমি ভিটামিন বি ১২ ভিত্তিক খাদ্য খাব লাগিব। কোনবোৰ বস্তুত ভিটামিন বি ১২ প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায় জানি লওক-


১/ ব্ৰকলি

সেউজীয়া শাক-পাচলিৰ ভিতৰত ব্ৰকলি অতি স্বাস্থ্যসন্মত খাদ্য বুলি গণ্য কৰা হয়। ভিটামিন বি ১২ৰ উপৰিও ভিটামিন বি-৯ অৰ্থাৎ ফোলেটো ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়। ইয়াক চালাড হিচাপে খোৱাটো অতি স্বাস্থ্যকৰ।

২/ কণী

কণীক অকলশৰীয়াকৈ ছুপাৰফুড বুলি কোৱা নহয়, সাধাৰণতে কণীক প্ৰটিনৰ সমৃদ্ধ উৎস বুলি গণ্য কৰা হয়, কিন্তু ই দৈনিক প্ৰয়োজনীয় ভিটামিন বি-১২ৰ প্ৰায় ৪৬ শতাংশ যোগান ধৰে। দৈনিক ২টা কণী খাব লাগিব।

৩/ সৰিয়হ

নিৰামিষভোজীৰ বাবে সৰিয়হক প্ৰটিনযুক্ত খাদ্য বুলি গণ্য কৰা হয় যদিও ই শৰীৰত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিন বি-১২ যোগান ধৰে।

৪/ মাছ

মাছ খোৱাটো অতি উপকাৰী, ই ভিটামিন বি ১২ৰ প্ৰয়োজনীয়তা ভালদৰে পূৰণ কৰে। কম তেলত ৰান্ধিবলৈ চেষ্টা কৰক।

৫/ কাঠফুলা

কাঠফুলাক ভিটামিন বি-১২ৰ সমৃদ্ধ উৎস বুলি গণ্য কৰা হয়। ভিটামিন বি-১২ৰ উপৰিও ইয়াত কেলচিয়াম, আইৰণ আৰু প্ৰটিন ভাল পৰিমাণে পোৱা যায়।

Leave A Reply