Breaking

পুৱা শুই উঠি গাখীৰ চাহকাপ খাই নেকি? গাখীৰৰ দাম বৃদ্ধি! আমূল গাখীৰৰ দাম কিমান হ’ল…

0 31

আপোনালোকক কওঁ যে এইবাৰ প্ৰথমবাৰৰ বাবে গাখীৰৰ দাম আমূলৰ বৃদ্ধি হৈছে। ইয়াৰ পূৰ্বে ২০২২ চনত আমূলে গাখীৰৰ দাম তিনিগুণ বৃদ্ধি কৰিছিল।মাদাৰ ডেইৰীয়ে গাখীৰৰ দাম বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত এতিয়া আমূলে গাখীৰৰ দামও বৃদ্ধি কৰিছে। আমূলৰ পৰা প্ৰতি লিটাৰ গাখীৰৰ মূল্য ৩ টকা পৰ্যন্ত বৃদ্ধি কৰা হৈছে। এই বৃদ্ধিৰ পিছত এক লিটাৰ আমুল গোল্ডৰ মূল্য ৬৩ টকাৰ পৰা ৬৬ টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে। একেদৰে ১ লিটাৰ আমূল তাজাৰ বাবে এতিয়া ৫৪ টকা দিব লাগিব। একে সময়তে আমূলৰ গৰুৰ গাখীৰৰ বাবে ৫৬ টকা দিব লাগিব।

A2 গাখীৰৰ বাবে ৩ টকা দিব লাগিব
কোম্পানীটোৱে জনোৱা মতে, আমুল এ২ ম’হৰ গাখীৰৰ মূল্য প্ৰতি লিটাৰত ৭০ টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে। আপোনালোকক কওঁ যে এইবাৰ প্ৰথমবাৰৰ বাবে গাখীৰৰ দাম আমুলৰ দ্বাৰা বৃদ্ধি কৰা হৈছে। ইয়াৰ পূৰ্বে ২০২২ চনত অমুলে গাখীৰৰ মূল্য তিনিগুণ বৃদ্ধি কৰিছিল। এই বৃদ্ধি মাৰ্চ, আগষ্ট আৰু অক্টোবৰ মাহত কৰা হৈছিল। কোম্পানীটোৱে জনোৱা মতে, বৃদ্ধি পোৱা খৰচৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত গাখীৰৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰা হৈছে। আগতে সাধাৰণতে প্ৰতি লিটাৰত ২ টকা বৃদ্ধি পাইছিল যদিও এইবাৰ প্ৰতি লিটাৰত ৩ টকা বৃদ্ধি কৰা হৈছে।

ডিচেম্বৰ মাহত মাদাৰ ডেইৰীয়ে হাৰ বৃদ্ধি কৰিছিল
ইয়াৰ পূৰ্বে মাদাৰ ডেইৰীয়ে ডিচেম্বৰ মাহত দিল্লী-এনচিআৰত প্ৰতি লিটাৰত ২ টকাকৈ গাখীৰৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছিল। দিল্লী-এনচিআৰত ২০২২ চনত মাদাৰ ডেইৰীয়ে ৫বাৰকৈ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছিল। আপোনালোকক জনাওঁ যে মাদাৰ ডেইৰীয়ে দিল্লী আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে থকা অঞ্চলত দৈনিক ৩০ লাখ লিটাৰতকৈ অধিক গাখীৰ বিক্ৰী কৰে। শেষৰটো বৃদ্ধিৰ পিছত মাদাৰ ডেইৰীৰ সম্পূৰ্ণ ক্ৰীম গাখীৰৰ মূল্য প্ৰতি লিটাৰত ৬৬ টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে।

ইয়াৰ উপৰিও টোনযুক্ত গাখীৰ প্ৰতি লিটাৰত ৫৩ টকাকৈ বিক্ৰী কৰা হৈছে। ডাবল টন গাখীৰৰ মূল্য প্ৰতি লিটাৰত ৪৭ টকা। কিন্তু কোম্পানীয়ে গৰুৰ গাখীৰৰ মোনা আৰু টোকেনৰ পৰা কিনা গাখীৰৰ দামৰ কোনো পৰিৱৰ্তন হোৱা নাছিল।

Leave A Reply