Breaking

ধূলি দেখিলেই মাস্ক পিন্ধিব, নহ’লে এই ৫ টা সমস্যাত ভুগিব…

0 17

ধূলিয়ে আমাৰ উশাহত বহু সমস্যা সৃষ্টি কৰে, সেয়েহে ধূলিৰ লগত জড়িত ৰোগবোৰ চিনি পোৱাটো কঠিন। গ্ৰীষ্মকালত ধূলি উৰাটো সাধাৰণ কথা। এই সময়ছোৱাত দিনবোৰ দীঘলীয়া হয়, সেয়েহে অট্টালিকা নিৰ্মাণৰ কামো পূৰ্ণগতিত কৰা হয়, এনে পৰিস্থিতিত ধূলি প্ৰদূষণো বাঢ়ে আৰু উশাহ-নিশাহৰ সমস্যা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। এই ধূলিৰ কণাবোৰে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। ধূলিৰ বাবে কোনবোৰ ৰোগ হ’ব পাৰে জানো আহক-

হাঁপানী হৈছে শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ, এই ৰোগ ধূলিৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ বাবে বেছি হ’ব পাৰে। ইয়াৰ লক্ষণসমূহ হ’ল- উশাহ-নিশাহ লোৱাত কষ্ট, কাহ, বুকুখন বিষ হোৱা। ধূলিৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ মাস্ক পিন্ধিব।

নাকৰ ৰোগ ধূলিৰ ফলত এনে হয়। ইয়াৰ লক্ষণসমূহ হ’ল নাকৰ পৰা পানী ওলোৱা, হাঁচি অহা, নাক বন্ধ হোৱা আৰু চকুত খজুৱতি হোৱা আদি।

দীৰ্ঘদিন ধৰি ধূলি আৰু ধোঁৱাৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলত হোৱা শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ হ’ব পাৰে। ইয়াৰ লক্ষণসমূহ হ’ল কাহ আৰু উশাহ-নিশাহৰ কষ্ট।

ছালৰ ৰোগ, ধূলি আৰু তাত থকা ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ সংস্পৰ্শৰ ফলত হয়। ইয়াৰ ফলত ছালৰ বিষ, খজুৱতি, ৰঙা ফোহা ওলায়। ধূলিমুক্ত পৰিৱেশ বজাই ৰখা আৰু নিয়মীয়াকৈ ছাল পৰিষ্কাৰ কৰাটো ইয়াৰ প্ৰতিৰোধৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ উপৰিও ধূলিৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ পিছত ছালখন ভালদৰে ধোৱাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

Leave A Reply