Breaking

২৪ ঘণ্টা নাখালে কি হ’ব? ভোকত থকা সুবিধা-অসুবিধাৰ বিষয়ে জানি লওক…

0 45

২৪ ঘন্টাতকৈ অধিক সময় ভোকত থাকিলে কেৱল আপোনাৰ শাৰীৰিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পৰাই নহয় আপোনাৰ মানসিক আৰু আৱেগিক স্বাস্থ্যও নষ্ট হয়, সেয়েহে কিছু ব্যৱধানৰ পিছত কিবা এটা খাব লাগে। ভোকত থকাটো কেৱল অসহ্যকৰ অভিজ্ঞতাই নহয় , ই আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও অতি ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে। আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে যদি আপুনি ২৪ ঘণ্টাৰো অধিক সময় ভোকত থাকিবলগীয়া হয় তেন্তে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ কি হ’ব? এই বিষয়ে জানি লওক-

গোটেই দিনটো ভোকত থাকিলে মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পৰে। অসাৱধানতা, ভাগৰ, উদ্বেগ, খিংখিঙীয়া আৰু হতাশা আদি সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত আমাৰ জীৱনৰ মান সলনি হ’ব পাৰে আৰু ভাল সামাজিক আৰু পেছাদাৰী জীৱনৰ ভাৰসাম্য বিঘ্নিত হ’ব পাৰে।

যেতিয়া আপুনি ২৪ ঘন্টা খাদ্য নাপায় তেতিয়া আপুনি স্বাভাৱিক আচৰণ কৰিব নোৱাৰে, এনে পৰিস্থিতিত মানুহৰ লগত আপোনাৰ আচৰণত বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে আৰু সকলোৱে আপোনাৰ ব্যক্তিত্বৰ পৰিৱৰ্তন অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিব।


দীৰ্ঘদিন ধৰি ভোকত থাকিলে পাচনতন্ত্ৰৰ সমস্যা হ’ব পাৰে, যেনে এচিডিটি, দীৰ্ঘদিনীয়া প্ৰদাহ, গেছ আৰু পেটৰ প্ৰসাৰণ। ই আপোনাৰ পেটত অস্বস্তি আৰু বিষৰ সৃষ্টি কৰে আৰু আপোনাৰ শাৰীৰিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

গোটেই দিনটো ভোকত থাকিলে আপোনাৰ মনটো বিচলিত হয় আৰু মনোযোগ দিয়াৰ ক্ষমতাও কমি যায়। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ কাম কৰাৰ ক্ষমতাও হ্ৰাস পাব পাৰে আৰু আপোনাৰ কামৰ দক্ষতাত প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।

বহুত দেৰি ভোকত থকাৰ বাবে আপোনাৰ শৰীৰত সম্পূৰ্ণ শক্তিৰ অভাৱ হয়, যাৰ বাবে আপোনাৰ পেশীবোৰে ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত আপুনি দুৰ্বল অনুভৱ কৰে আৰু আপুনি অতি নিম্ন অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।


Leave A Reply