Breaking

পেনক্ৰিয়াচ ৰোগ কি? ‘অনুপমা’ অভিনেতাৰ ঋতুৰাজ সিঙৰ হৃদযন্ত্ৰৰ ক্ৰিয়া বন্ধ হৈ মৃত্যু হয়…

0 85

শেহতীয়াকৈ টেলিভিছন ধাৰাবাহিক ‘অনুপমা’ত দেখা পোৱা অভিনেতা ঋতুৰাজ সিঙৰ ৫৯ বছৰ বয়সত হৃদযন্ত্ৰৰ ক্ৰিয়া বন্ধ হৈ মৃত্যু হৈছে। সংবাদ মাধ্যমত এই খবৰ দিলে তেওঁৰ ঘনিষ্ঠ বন্ধু অমিত বাহলে। বন্ধু অমিত বাহলে কয় যে তেওঁক পেনক্ৰিয়াচ ৰোগৰ বাবে চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰা হৈছে। ইয়াৰ পিছত কিছুদিন পূৰ্বে তেওঁক ডিচচাৰ্জ কৰি ঘৰলৈ উভতি আহে। ইয়াৰ পিছতে নিশা প্ৰায় ১২.৩০ বজাত হাৰ্ট এটেকত তেওঁৰ ঘৰত হঠাৎ মৃত্যু হয়। এনে পৰিস্থিতিত পেনক্ৰিয়াচ ৰোগ আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ ক্ৰিয়া বন্ধ হোৱাৰ সম্পৰ্কে বহু প্ৰশ্নৰ উত্থাপন হয়। হঠাৎ হৃদযন্ত্ৰৰ বিকলতাৰ মাৰাত্মক অৱস্থা হ’ল হৃদযন্ত্ৰৰ বন্ধ। ইয়াত প্ৰথমে ব্যক্তিজনৰ হৃদযন্ত্ৰই তেজ পাম্প কৰা বন্ধ কৰি দিয়ে, যাৰ বাবে শৰীৰৰ কাম বন্ধ হৈ পৰে। তাৰ পিছত ইয়াৰ ভিতৰত ভেণ্টিকুলাৰ ফাইব্ৰিলেচন হয় আৰু হৃদস্পন্দন বন্ধ হৈ যায় আৰু ব্যক্তিজনৰ মৃত্যু হয়।


আনহাতে যদি কোনো ব্যক্তিৰ এই ৰোগৰ লগতে কোনো ধৰণৰ লুকাই থকা হৃদৰোগ আছে বা ডায়েবেটিছ, উচ্চ ৰক্তচাপ, কলেষ্টেৰল, ধূমপান, মানসিক চাপ আৰু অস্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলীৰ দৰে বিপদজনক কাৰকত আক্ৰান্ত হয়, তেন্তে তেওঁ হৃদযন্ত্ৰ বন্ধ হৈ যাব পাৰে।

অগ্নাশয় (Pancreas) হৈছে পিছফালে পেটৰ কাষত থকা এটা দীঘল গ্ৰন্থি, যিয়ে খাদ্য ৰাহিৰ কাম কৰে। যেতিয়া ইয়াত কোনো বিঘিনি ঘটে তেতিয়া বিভিন্ন ধৰণৰ পেনক্ৰিয়াটাইটিছ, পেনক্ৰিয়াটিক কেন্সাৰ বা প্ৰি-কেন্সাৰ অৱস্থাৰ সৃষ্টি হয় আৰু তাৰ লগত ফুলাৰ দৰে বিভিন্ন লক্ষণ দেখা দিয়ে।

সাধাৰণতে পেনক্ৰিয়াচ ৰোগ থকা লোকসকল মদ্যপায়ী আৰু অধিক ধূমপায়ী, গতিকে তেওঁলোকৰ হৃদৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি।


Leave A Reply