Breaking

ধূমপানৰ অভ্যাস এৰিবলৈ কি কৰিব, এই ৬টা পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আজিয়েই দূৰ কৰক এই বিপদ

0 50

‘ধূমপান স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক’-সকলোৱে ইয়াৰ বিষয়ে জানে আৰু আমি সকলোৱে চিগাৰেটৰ পেকেটত বনোৱা সেই কেন্সাৰৰ ছবিখনো দেখিছো, কিন্তু দেশ আৰু বিশ্বৰ চিগাৰেট খোৱা লোকসকলৰ বাবে ইয়াৰ কোনো গুৰুত্ব নাই। আচলতে চিগাৰেট খোৱাৰ প্ৰতি আসক্ত হোৱাটো অতি সহজ, কিন্তু এই নিচাৰ পৰা মুক্তি পোৱাটো অতি কঠিন আৰু ই দীৰ্ঘম্যাদীভাৱে শৰীৰৰ বহু ক্ষতি কৰিব পাৰে।

এটা গৱেষণাৰ মতে ভাৰতত প্ৰায় ২৬৭ নিযুত ধঁপাত সেৱনকাৰী আছে আৰু ইমান ধঁপাত সেৱন কৰা বিশ্বৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম দেশ। ১৫ বছৰৰ ওপৰৰ ১০ কোটিতকৈ অধিক লোকে চিগাৰেট খায় আৰু ধূমপানৰ বাবে অশান্তিগ্ৰস্ত। এয়া কেৱল ভাৰতৰ অংক আৰু যদি সমগ্ৰ বিশ্বক অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয় তেন্তে কিমান হ’ব সেয়া আপুনি কল্পনাও কৰিব নোৱাৰে। আচলতে এবাৰ চিগাৰেট খোৱাৰ প্ৰতি আসক্ত হ’লে আপোনাৰ জীৱন ১৮%তকৈ অধিক হ্ৰাস পায়।

হাওঁফাওঁৰ কৰ্কট ৰোগৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণ হৈছে চিগাৰেট খোৱা। কেৱল ধূমপায়ীয়ে নিজৰ বাবেই বিপদৰ সৃষ্টি কৰাই নহয়, কেৱল ছেকেণ্ডহেণ্ড ধোঁৱা উশাহ লোৱা নিষ্ক্ৰিয় ধূমপায়ীসকলৰ বাবেও বিপদৰ সৃষ্টি কৰে।

চিগাৰেটৰ আসক্তিৰ পৰা মুক্তি পোৱাটো সহজ নহয় যদিও কিছুমান কথাৰ যত্ন ল’লে ক্ৰমান্বয়ে ইয়াক কমাব পাৰি। গতিকে সেই ৬টা পদক্ষেপৰ বিষয়ে কওঁ যিবোৰে আপোনাক ধূমপান এৰিবলৈ বাধ্য কৰিব পাৰে।

১/ নিজৰ চৌপাশ এটা পৰিবেশ সৃষ্টি কৰক আৰু ‘Stay Quit’ ত মনোনিৱেশ কৰক।

আপোনাৰ লক্ষ্য হৈছে ধূমপান বন্ধ কৰা আৰু যদিহে আপুনি ইয়াৰ চাপ সকলো ফালৰ পৰা অনুভৱ নকৰে তেন্তে আপুনি সহজে ধূমপান এৰিব নোৱাৰিব। আপুনি ল’বলগীয়া প্ৰথম পদক্ষেপটো হ’ল আপুনি আপোনাৰ চাৰিওফালে এনে এক পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰক যিয়ে আপোনাক ধূমপান এৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰে। এবাৰতে বেছি ডাঙৰ লক্ষ্য নকৰিব, লাহে লাহে চেষ্টা কৰক।

২/ ফোন আৰু এপ সমৰ্থন লাভ কৰক

এই সময়ত আমাৰ হাতত ইমান শক্তি আছে যে আমি পৃথিৱীখন জয় কৰিব পাৰো। ফোনৰ সহায়ত চিগাৰেট এৰাব পাৰি। বহুতো এপে এই কামত সহায় কৰে। এই এপসমূহৰ সহায়ত চিগাৰেটৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰি। আপোনাৰ সুবিধা অনুযায়ী বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ এপ সমূহ উপলব্ধ। আপুনি কোনটো এপ ব্যৱহাৰ কৰিব বিচাৰে সেইটো মনত ৰাখিব লাগিব।

৩/ চিকিৎসাৰ সহায় লওক

বহুতো ৰিহাব কেম্প আছে যাৰ সহায় লব পাৰি। আপুনি চিকিৎসাৰ সহায় ল’ব পাৰে আৰু ইয়াৰ বিষয়ে বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ল’ব পাৰে। ধঁপাতৰ আসক্তিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ চিকিৎসকে কিছু ঔষধো প্ৰেছক্ৰিপচন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপুনি স্বাভাৱিক চিকিৎসকৰ পৰা আৰম্ভ কৰি মনোবিজ্ঞানীলৈকে সকলোৰে সৈতে কথা পাতিব পাৰে।

৪/ ধূমপান কৰিবলৈ মন গলেই এটা চখ আৰম্ভ কৰক

যদি আপোনাৰ ধূমপানৰ প্ৰবল ইচ্ছা আছে, তেন্তে ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে এটা চখ আৰম্ভ কৰিব পাৰি। উদাহৰণস্বৰূপে, যদি আপুনি ধূমপানৰ প্ৰতি অতিশয় আকাংক্ষা কৰি আছে, তেন্তে আপুনি খোজ কাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰক বা নাচ বা গান গোৱাৰ দৰে কিবা এটা অভ্যাস গ্ৰহণ কৰে।

৫) পদিনা খালে সহায় হয়

ধূমপান কৰাৰ হেঁপাহ শেষ হ’লে চ্যুইংগামে যেনেকৈ সহায় কৰে, একেদৰে পদিনা খোৱাটোৱেও সহায় কৰে। পদিনা বড়ি সদায় লগত ৰাখক। সেই বড়িবোৰ যেতিয়াই ধূমপান কৰিবলৈ মন যায় তেতিয়াই খাব পাৰে। এইদৰে আপুনাৰ অতিৰিক্ত বোজা নপৰে আৰু লোভ আহিলে নিজকে বিচলিত কৰিব পাৰিব।

৬) নিকোটিন ৰিপ্লেচমেণ্ট থেৰাপী চেষ্টা কৰক

যদি আপোনাৰ চিগাৰেট খোৱাৰ বহুত অভ্যাস আছে তেন্তে আপুনি নিকোটিন ৰিপ্লেচমেণ্ট থেৰাপী চেষ্টা কৰিব পাৰে। ই আপোনাৰ চিগাৰেট খোৱাৰ অভ্যাস সম্পূৰ্ণৰূপে হ্ৰাস কৰিব পাৰে। এই নিকোটিন ৰিপ্লেচমেণ্ট থেৰাপীয়ে ধূমপান এৰিলে হোৱা উদ্বেগ আৰু মানসিক চাপৰ পৰা উপশম ঘটাব পাৰে। অৱশ্যে যদি আপুনি নিকোটিন সলনি কৰাৰ কথা ভাবিছে তেন্তে প্ৰথমে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।

ধূমপান এৰিব লাগিব আৰু ইয়াৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা সমস্যাৰ পৰাও আঁতৰি থাকিব লাগিব। মনত ৰাখিব যে যদি আপুনি অসুবিধা পাইছে তেন্তে বিশেষজ্ঞৰ পৰা সহায় লোৱাৰ কোনো ক্ষতি নহয়। এই বিষয়ে আপোনাৰ মতামত লেখাটোৰ তলৰ কমেন্ট বক্সত জনাওক। যদি আপুনি এই কাহিনীটো ভাল পাইছে তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰক। এনেধৰণৰ কাহিনী আৰু পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেছবোক পেজটো লাইক কৰক

Leave A Reply