Breaking

গণৰাজ্য দিৱসত এইবাৰ মুখ্য অতিথি কোন হ’ব…

0 12

গণৰাজ্য দিৱস উপলক্ষে কোন কোন মুখ্য অতিথি হ’ব সেই বিষয়ে বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে সিদ্ধান্ত লয়। নাম বাছি লোৱাৰ আগতে বহু দিশ বিবেচনা কৰা হয়।প্ৰতি বছৰে গণৰাজ্য দিৱস উপলক্ষে ২৬ জানুৱাৰীত দিল্লীত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া কাৰ্যসূচীৰ বাবে কোনোবা নহয় কোনোবা দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপতি মুখ্য অতিথি হয়।) হৈছে as invoked as এই পৰম্পৰা ভাৰতত দীৰ্ঘদিন ধৰি পালন কৰি আহিছে। কিন্তু কৰ’না ভাইৰাছৰ সংকটৰ বাবে বিগত দুবছৰ ধৰি গণৰাজ্য দিৱস উপলক্ষে কোনো মুখ্য অতিথি ভাৰতলৈ আহিব পৰা নাই। এইবাৰ গণৰাজ্য দিৱস উপলক্ষে ইজিপ্তৰ ৰাষ্ট্ৰপতি আব্দেল ফাত্তহ এল চিছিক ভাৰতৰ মুখ্য অতিথি হিচাপে আমন্ত্ৰণ জনোৱা হৈছে।

মুখ্য অতিথিক কেনেকৈ বাছনি কৰা হয়?


ভাৰতৰ বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে ২৬ জানুৱাৰী উপলক্ষে কাক মুখ্য অতিথি হিচাপে বনাব লাগে সেই বিষয়ে বহু চিন্তা কৰে। মুখ্য অতিথি নিৰ্বাচনৰ বাবে প্ৰথমে দেখা যায় যে যিখন দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপতি নিমন্ত্ৰণ হ’ব, সেই দেশৰ সৈতে ভাৰতৰ সম্পৰ্ক কেনেকুৱা? ভাৰত আৰু সেই দেশৰ ৰাজনৈতিক, সামৰিক আৰু অৰ্থনৈতিক সংযোগ কেনেকুৱা? সেই দেশৰ মুৰব্বীক মাতিলে আন কোনো দেশৰ সৈতে সম্পৰ্ক নষ্ট নহ’ব। এই সকলোবোৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয় বিবেচনা কৰি বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে মুখ্য অতিথিৰ নাম নিৰ্ধাৰণ কৰে।

ইজিপ্তৰ ৰাষ্ট্ৰপতি এইবাৰ মুখ্য অতিথি কিয়?

গণৰাজ্য দিৱস উপলক্ষে ইজিপ্তৰ ৰাষ্ট্ৰপতি আব্দেল ফাত্তাহ আল চিছিক মুখ্য অতিথি হিচাপে নিযুক্তি দিয়াৰ আঁৰত কিছু বিশেষ কাৰণ আছে। প্ৰথম কথা, ইজিপ্ত আফ্ৰিকাত ভাৰতৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বাণিজ্যিক অংশীদাৰ। ভাৰত আৰু ইজিপ্তৰ মাজত আনুষ্ঠানিক সম্পৰ্ক স্থাপন হৈছিল ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰত স্বাধীন হোৱাৰ মাত্ৰ ৩ দিনৰ পিছত। যোৱা বছৰ ২০২২ চনত ভাৰতৰ স্বাধীনতা উপলক্ষে ভাৰত আৰু ইজিপ্তই ৭৫ বছৰীয়া আনুষ্ঠানিক সম্পৰ্ক সম্পূৰ্ণ কৰিছিল। ইজিপ্তৰ ৰাষ্ট্ৰপতিৰ মুখ্য অতিথি হিচাপে ভাৰতত উপস্থিত হোৱাৰ লগে লগে দুয়োখন দেশৰ সম্পৰ্ক আৰু অধিক সুদৃঢ় হ’ব।

২ বছৰৰ পৰা কোনো মুখ্য অতিথি অহা নাই

আহক আমি জনাওঁ যে ইয়াৰ পূৰ্বে ২০২১ চনত ভাৰতত তদানীন্তন ব্ৰিটেইনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী বৰিছ জনছনক মুখ্য অতিথি হিচাপে মাতি অনা হৈছিল যদিও ক’ৰ’না ভাইৰাছৰ পৰিস্থিতিৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি তেওঁ ভ্ৰমণ বাতিল কৰিবলগীয়া হৈছিল। একে সময়তে যোৱা বছৰ ২০২২ চনত কোভিড-১৯ সংকটৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত কোনো দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপতিক নিমন্ত্ৰণ কৰা হোৱা নাছিল।

Leave A Reply