Breaking

কৰ’নাৰ পৰা সুস্থ হোৱাৰ পিছতো কিয় হৈ আছে ‘অস্বাভাৱিক জ্বৰ, দীঘলীয়া কাহ’? বিশেষজ্ঞসকলে কি কয় জানক

0 30

সাধাৰণতে উচ্চ গ্ৰেডৰ জ্বৰ আৰু দীৰ্ঘদিনীয়া কাহ বহু ৰোগীৰ দেহত দেখা যায় কৰ’ণাৰ পৰা সুস্থ হৈ উঠাৰ পিছতো ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ কি, বিশেষজ্ঞৰ পৰা জানি লওক-
ভাৰতৰ শক্তিশালী ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ সন্মুখত কৰ’না যেন মৃত্যু মুখত পৰিছে,প্ৰতিদিনে ক’ৰোনা আক্ৰান্তৰ সংখ্যা হ্ৰাস পাইছে, যদিও প্ৰাদুৰ্ভাৱ সম্পূৰ্ণৰূপে শেষ হোৱা নাই।এতিয়াও দেশৰ ক’ৰবাত নতুনকৈ ক’ৰবাত নতুন ক’ৰ’না পঞ্জীয়ন হৈ আছে।কিন্তু আজিকালি আৰু এজন কৰ’না সম্পৰ্কীয় কথা যিটো দেখা গৈছে..আচলতে কৰ’নাৰ পৰা সুস্থ হোৱাৰ পিছতো বহু ৰোগীৰ হাই গ্ৰেড জ্বৰ আৰু দীৰ্ঘদিনীয়া কাহ দেখা যায়।কিয় এনেকুৱা হৈছে?ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ কি, যেতিয়া আমি জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ ওচৰ পালোঁ ডাক্তৰে কয় যে উচ্চ গ্ৰেডৰ জ্বৰ যেনে ১০২ ডিগ্ৰীতকৈ অধিক আৰু দীঘলীয়া কাহ ২ সপ্তাহতকৈ অধিক সময়ৰ বাবে আমনিদায়ক। ইয়াৰ উপৰিও ভোক অনুভৱ নকৰা আৰু জীৱন চলোৱাৰ দৰে সমস্যাও দেখা গৈছে। তেওঁৰ মতে, ই দীৰ্ঘদিনীয়া covid নহয়, কিন্তু ই স্বাভাৱিক covid ৰ সম্প্ৰসাৰণ। দীৰ্ঘদিনীয়া covid covid লক্ষণসমূহ নিৰাময় হোৱাৰ পিছত হয় কিন্তু তথাপিও covid লক্ষণসমূহ অস্বাভাৱিকভাৱে দীৰ্ঘদিন ধৰি থাকে।

জ্যেষ্ঠ পালমোন’লজিষ্টজনে কি ক’লে

বাংগালুৰুৰ এপ’ল’ হাস্পতালত কৰ্মৰত জ্যেষ্ঠ পালমোন’লজিষ্ট ডাঃ ৰবীন্দ্ৰ মেহতাৰ মতে, ভাইৰাছজনিত ৰোগৰ ক্ষেত্ৰতো একেই কথা। কৰ’না ভাইৰাছজনিত ৰোগ আৰু এই ৰোগৰ পিছত প্ৰায়ে অতিৰিক্ত বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা থাকে।তেওঁৰ মতে যি পৰিস্থিতি ঘটি আছে তাত দুটা সম্ভাৱনা আছে, এটা হ’ল কোভিড এতিয়াও আছে আৰু আনটো হ’ল যে কিছু বেক্টেৰিয়া এই ধৰণটো বেছিভাগ ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত দেখা যায়। ইনফ্লুৱেঞ্জাৰ গৌণ সংক্ৰমণো থাকে যিয়ে সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে আৰু covid ৰো ভাইৰেল কাৰণ ইয়াৰ বাবে ই একে ধৰণ অনুসৰণ কৰি আছে

দীৰ্ঘদিন ধৰি জ্বৰ হোৱাৰ কাৰণ এই কাৰণেই

একে সময়তে আন চিকিৎসকসকলেও এই কথাত একমত। তেওঁলোকে কয় যে কৰ’না মাত্ৰ ৫ৰ পৰা ৭ দিনলৈকে থাকে, তাৰ পিছত জ্বৰ আৰু কাহ নাইকিয়া হয়, যদিও কিছুমান ৰোগীৰ ১২ৰ পৰা ১৪ দিনৰ পাছতো স্থায়ী জ্বৰ হয়। এই ৰোগীসকলৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা হ্ৰাস পাব পাৰে, ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল হ’ব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও হাওঁফাওঁৰ স্থায়ী অৱস্থা যেনে অনিয়ন্ত্ৰিত ডায়েবেটিছ, চি অ’ পি ডি, ব্ৰংকাইটিছ, হাঁপানী আদিৰ বাবে এনে হ’ব পাৰে।চিকিৎসকে কয় যে ক’ৰ’নাৰ বাহিৰে আন গৌণ সংক্ৰমণে ১২ৰ পৰা ১৪ দিনলৈকে উচ্চ জ্বৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও বহু ৰোগীক অতি সোনকালে ষ্টেৰইড দিয়া হয় আৰু তেওঁলোকৰ গৌণ ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ হয়। যদি ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ আগবাঢ়ি যায়, তেন্তে দ্বিতীয় বা তৃতীয় সপ্তাহতো ৰোগীয়ে উচ্চ জ্বৰৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে।

Leave A Reply