Breaking

গালৰ ছিদ্ৰৰ বাবে চিন্তিত নেকি? কিছুমান অভ্যাস সলনি কৰিলে মসৃণ ছাল পাব…

0 88

ছালৰ ছিদ্ৰবোৰ ডাঙৰ হ’লে তাত তেল আৰু মলি জমা হয়। তেতিয়া ব্ৰণ আৰু ফোহাৰ সমস্যাও বাঢ়ি যায়। এই সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ ছালৰ বিশেষ যত্নৰ প্ৰয়োজন। খোলা ছিদ্ৰৰ সমস্যাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ ছালৰ যত্ন ল’ব জানি লওক। মেকআপ আৰম্ভ কৰাৰ আগতে মেকআপ আৰ্টিষ্টে মুখত প্ৰাইমাৰ ব্যৱহাৰ কৰে। এই প্ৰসাধন সামগ্ৰীয়ে অসমান ছাল মসৃণ কৰাত সহায় কৰে। এই মুখৰ ছিদ্ৰবোৰ এটা নিৰ্দিষ্ট দিনত মেকআপেৰে ঢাকিব পাৰি, কিন্তু প্ৰতিদিনে মেকআপেৰে মুকলি ছালৰ ছিদ্ৰবোৰ ঢাকি ৰখাটো সম্ভৱ নহয়। ছালৰ পেশীবোৰ অনবৰতে সংকোচিত হৈ থাকে, টানি থাকে, যাৰ ফলত ছিদ্ৰবোৰ আকাৰত বৃদ্ধি পায়। কপাল, নাক আৰু গালত বাঢ়ি যায় আৰু ফুটাৰ দৰে দেখা যায়। ছালখন শিথিল আৰু বয়সীয়াল যেন লাগে। ছালৰ ছিদ্ৰবোৰ ডাঙৰ হ’লে তাত তেল আৰু মলি জমা হয়। তেতিয়া ব্ৰণ আৰু ফোহাৰ সমস্যাও বাঢ়ি যায়। এই সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ ছালৰ বিশেষ যত্নৰ প্ৰয়োজন। মুকলি ছিদ্ৰৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ ছালৰ যত্ন কেনেকৈ ল’ব লাগে জানি লওক-


১) যিমানেই ব্যস্ত নাথাকক কিয়, ৰাতি ঘৰলৈ উভতি অহাৰ পিছত নিয়মিতভাৱে মুখখন চাফা কৰিব লাগে। মুখখন চাফা কৰাৰ সময়ত মৃদু এক্সফোলিয়েটৰ বা স্ক্ৰাব ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। মুখত তেল, ধূলি আৰু মলি জমা হ’লে ছালৰ ছিদ্ৰবোৰ বন্ধ হৈ যাব পাৰে। তাৰ পৰাই মুখত ব্ৰণৰ সৃষ্টি হয়। মুকলি ছিদ্ৰৰ সমস্যা বাঢ়িব পাৰে।

২) সূৰ্যৰ ক্ষতিকাৰক অতিবেঙুনীয়া ৰশ্মিৰ পৰা এই ছিদ্ৰবোৰ ৰক্ষা কৰিবলৈ নিয়মিতভাৱে ছানস্ক্ৰীণ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। নিয়মীয়াকৈ ছানস্ক্ৰীন ব্যৱহাৰ কৰিলে এই ছিদ্ৰবোৰ ক্ৰমান্বয়ে সৰু হৈ পৰে।

৩) ছালৰ পেশীৰ অবিৰত সংকোচন আৰু প্ৰসাৰনে মুকলি ছিদ্ৰত প্ৰভাৱ পেলায়। ছালৰ স্থিতিস্থাপকতা ভাল নহ’লে ছিদ্ৰবোৰ নিজে নিজে ডাঙৰ হৈ যাব। এই সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী সেৱন কৰিব লাগে। পানী ধৰি ৰাখিব পৰা প্ৰসাধন সামগ্ৰী ছালত প্ৰয়োগ কৰিব লাগে।


Leave A Reply