Breaking

গণতন্ত্ৰ মহিলা কল্যাণ মঞ্চই পলাশবাৰী চক্ৰ বিষয়াক স্মাৰক পত্ৰ প্ৰদান

0 2,017

আজি আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় নাৰী দিৱস। মহিলা সুৰক্ষা, অধিকাৰ সন্দৰ্ভত অৱগত কৰা, সন্মান প্ৰদৰ্শন কৰাৰ বাবে এই নাৰী দিৱস পালন কৰা হয়। আজিৰ মহিলা পুৰুষৰ সমানেই খোজত খোজ মিলাই আগুৱাই গৈছে যদিও বহুক্ষেত্ৰত অধিকাৰৰ পৰা বঞ্চিত অথবা শোষণৰ বলি হোৱা দেখা যায় সমান্তৰালভাৱে দক্ষিণ কামৰূপৰ গণতান্ত্ৰিক মহিলা কল্যাণ মঞ্চই নাৰী দিৱস উপলক্ষে আজি পলাশবাৰী ৰাজহ চক্ৰ বিষয়াৰ জড়িয়তে জিলা উপায়ুক্তলৈ এখন স্মাৰক পত্ৰ প্ৰেৰণ কৰে। স্মাৰক পত্ৰত ১৯৯৬ চনৰ আজিৰ দিনটোত লোক সভা সাংসদ, বিধান সভা, নিগম, পঞ্চায়ত আদি নিৰ্বাচনত মহিলা প্ৰাৰ্থীৰ বাবে ৩৩ শতাংশ আসন সংৰক্ষণৰ দাবীত এখন বিধেয়ক উত্থাপন হৈছিল। কিন্তু আজিলৈ কাৰ্যকৰী নোহোৱাত দক্ষিণ কামৰূপৰ মিৰ্জাস্থিত গণতান্ত্ৰিক মহিলা কল্যাণ মঞ্চই গভীৰ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰে। লগতে বৰ্দ্বিত নাৰী নিৰ্যাতনৰ বিপৰীতে চৰকাৰে বিভিন্ন ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব লাগিছিল যদিও আজিলৈকে কোনোধৰণৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা নাই। সেয়েহে উক্ত মহিলা কল্যাণ মঞ্চই কামৰূপ জিলাৰ মিৰ্জাত দ্ৰুত গতিত (ফ্ৰাচট্ৰেক) স্থাপন হ’ব লাগে বুলি স্মাৰক পত্ৰৰ জৰিয়তে দাবী উত্থাপন কৰে। দিনক দিনে নাৰী নিৰ্যাতনৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাই আহিছে কিন্তু প্ৰশাসনে ইয়াৰ কোনো ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা নাই। এই ক্ষেত্ৰত মহিলা সংগঠনটোৱে প্ৰত্যেক আৰক্ষী থানাত ৯ ৰ পৰা ১১ গৰাকী মহিলা সমিতি নিয়োগ কৰাৰ বাবে দাবী উত্থাপন কৰে। পলাশবাৰী ৰাজহ চক্ৰ বিষয়াক স্মাৰক পত্ৰ প্ৰদান কৰা মুহুৰ্তত গণতান্ত্ৰিক মহিলা কল্যাণ মঞ্চৰ সভানেত্ৰী ৰীণা গয়াৰী, সম্পাদিকা হাচিনা বেগমৰ লগতে বহুকেজনী সদস্যা উপস্থিত থাকে।