Breaking

‘মন কি বাত’ৰ ৯২ তম খণ্ডত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কয় যে ‘অমৃত মহোৎসৱ’ৰ ৰং কেৱল ভাৰততে নহয়, বিশ্বৰ আন দেশতো দেখা গৈছে…

0 1,517

মন কি বাতঃ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে দেশবাসীৰ প্ৰতি আবেদন জনাইছে- ‘স্বৰাজ’ প্ৰতি দেওবাৰে নিশা ৯ বজাত দূৰদৰ্শনত আহিব… ইয়াক চাব লাগিব।’মন কি বাত’ৰ ৯২ তম খণ্ডত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কয় যে ‘অমৃত মহোৎসৱ’ৰ ৰং কেৱল ভাৰততে নহয়, বিশ্বৰ আন দেশতো দেখা গৈছে।প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি তেওঁৰ মাহেকীয়া ৰেডিঅ’ অনুষ্ঠান ‘মন কি বাত’ত দেশবাসীক সম্বোধন কৰে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কৈছিল যে মাত্ৰ কেইদিনমান আগতে তেওঁ তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়ৰ কাৰ্যসূচীলৈ যোৱাৰ সুযোগ পাইছিল। তাত তেওঁ ‘স্বৰাজ দূৰদৰ্শন’ৰ ধাৰাবাহিকৰ প্ৰদৰ্শন ৰাখিছিল। স্বাধীনতা আন্দোলনত অংশগ্ৰহণ কৰা অশ্ৰুত নায়ক আৰু নায়িকাসকলৰ প্ৰচেষ্টাৰ সৈতে দেশৰ যুৱ প্ৰজন্মক পৰিচিত কৰাৰ বাবে এইটো এটা মহান পদক্ষেপ।প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কয় যে ইয়াক প্ৰতি দেওবাৰে নিশা ৯ বজাত দূৰদৰ্শনত সম্প্ৰচাৰ কৰা হয়, যিটো ৭৫ সপ্তাহ ধৰি চলিব। ইয়াক নিজে চাবলৈ আৰু আপোনাৰ ঘৰৰ ল’ৰা-ছোৱালীক দেখুৱাবলৈ সময় লওঁক, যি স্বাধীনতাৰ জন্মৰ এই মহান নায়কসকলৰ প্ৰতি আমাৰ দেশত এক নতুন সজাগতা সৃষ্টি কৰিব।

সকলোৱে অমৃত মহোৎসৱৰ ৰঙত অংকিত: প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কয় যে অমৃত মহোৎসৱৰ ৰং কেৱল ভাৰততে নহয়, বিশ্বৰ আন দেশতো দেখা গৈছিল। বটচৱানাত বাস কৰা এজন স্থানীয় গীতিকাৰেও ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ উদযাপন কৰিবলৈ ৭৫ টা দেশপ্ৰেমমূলক গান গাইছিল। বিশেষ কথাটো হ’ল এই গানবোৰ হিন্দী, পাঞ্জাৱী, গুজৰাটী, বঙালী, তামিল আৰু আন বহুতো ভাষাত গোৱা হৈছিল। একে সময়তে, তেওঁ কয় যে ‘আজাদী কা অমৃত মহোৎসৱ’ ২০২৩ চনলৈকে চলিব।90% তকৈ অধিক শিশুৰ পুষ্টিহীনতাপ্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কৈছিল যে অসমৰ বঙাই গাঁৱত এটা আকৰ্ষণীয় প্ৰকল্প চলি আছে। ইয়াৰ নাম প্ৰকল্প চাম্পুৰ্ণা। এই প্ৰকল্পটোৰ উদ্দেশ্য হৈছে পুষ্টিহীনতাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়া। ইয়াৰ অধীনত, স্বাস্থ্যৱান শিশুৰ মাতৃয়ে অংগনৱাড়ী কেন্দ্ৰত সপ্তাহত এবাৰ কৈ পুষ্টিহীন শিশুৰ মাতৃক লগ পায়। এই পদক্ষেপৰ ফলত, এবছৰত 90 শতাংশতকৈও অধিক শিশুৰ পুষ্টিহীনতা আঁতৰ কৰা হৈছে। ইয়াৰ লগতে ঝাৰখণ্ডত পুষ্টিহীনতাৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধিৰ বাবে এক অভিযান চলোৱা হৈছে। ঝাৰখণ্ডৰ গিৰিদিহত সাপৰ জখলাৰ এখন খেল প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। ক্ৰীড়াত, শিশুৱে ভাল আৰু বেয়া অভ্যাসৰ বিষয়ে শিকে।

মোটা খাদ্যশস্যৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি: প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী

মোডীয়ে কৈছিল যে আজি দেশত বাজৰাৰ প্ৰচাৰৰ বাবে বহুতো কাম কৰা হৈছে। ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত গৱেষণা আৰু উদ্ভাৱনৰ ওপৰত গুৰুত্ব দি, এফ.পি.ও.-সকলক উৎসাহিত কৰা হৈছে, যাতে উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিব পাৰি। তেওঁ কৃষকসকলক যিমান সম্ভৱ মোটা শস্য গ্ৰহণ কৰিবলৈ আৰু ইয়াৰ সুবিধা ল’বলৈ আহ্বান জনাইছিল।

Leave A Reply