পেট্ৰল-ডিজেলৰ মূল্যবৃদ্ধিৰ প্ৰতিবাদ বাঁওপন্থী দলৰ ।

0 1,018

তিনিচুকীয়া : চিপিআই, চিপিআই(এম), চিপিআই(এম-এল), আৰএচপি আৰু অল ইণ্ডিয়া ফৰৱাৰ্ড ব্লক এই পাঁচটা বাওঁপন্থী দলৰ উদ্যোগত আজি পেট্ৰ’ল-ডিজেলৰ অভাৱনীয় মূল্যবৃদ্ধিৰ বিৰুদ্ধে আৰু আন কেইবাটাও দাবীৰ ভিত্তিত দেশজোৰা প্ৰতিবাদৰ অংশ হিচাপে তিনিচুকীয়াতো চাৰ্কোল অফিচৰ সন্মুখত ধৰ্ণা অনুষ্ঠিত কৰি লকডাউনৰ নিয়ম অনুসৰি প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰা হয় আৰু মাননীয় চাৰ্কোল অফিচাৰ মহোদয়ৰ জৰিয়তে প্ৰধানমন্ত্ৰীলৈ স্মাৰক পত্ৰ প্ৰদান কৰা হয় বুলি চিপিআই(এম)ৰ মৃণাল দত্ত আৰু চিপিআই(এম-এল)ৰ সুভাষ সেনে এক বিবৃতি যোগে জানিবলৈ দিয়ে। বিবৃতিটোত ব্যক্তি কৰা হয় যে বৰ্তমান প্ৰতি লিটাৰ পেট্ৰ’ল আৰু ডিজেলৰ মূল্য যেতিয়া যথাক্ৰমে ৭.১৭ আৰু ৮.৮৮ টকাকৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে তেতিয়া আমাৰ প্ৰতিবেশী আৰু অইন কিছুমান দেশত অতি আচৰিত ধৰণেৰে পেট্ৰ’ল প্ৰতি লিটাৰৰ মূল্য এনে ধৰণৰঃ- পাকিস্তানত- ২৬.০০ টকা, বাংলাদেশত– ২২.০০ টকা, নেপালত- ৩৪.০০ টকা, বাৰ্মাত- ৩০.০০ টকা, আফগানিস্তানত- ৩৬.০০ টকা, শ্ৰীলংকাত– ৩৪.০০ টকা, কিউবাত ১৯.০০ টকা আৰু ইটালীত- ১৪.০০ টকা মাত্ৰ। এনেহেন অৱস্থাত ২০২০ ৰ ৩০ জুন তাৰিখে দিল্লীত ১ লিটাৰ পেট্ৰ’লৰ মূল্য আছিল ৮০.৪৩ টকা। এই মূল্যৰ লগত যুক্ত আছে আন্তঃশুল্ক হিচাপে ৩২.৯৮ টকা, ভেট ১৭.৭১% কৈ আৰু পেট্ৰ’ল পাম্প ডিলাৰৰ লভ্যাংশ হিচাপে ৩.৬০ টকা। এইবোৰ অবিহনে দেশত প্ৰতিলিটাৰ পেট্ৰ’লৰ মূল্য যে আমাৰ প্ৰতিবেশী দেশসমূহৰ সমান বা তাতকৈও নিম্নমূল্যত সহজলভ্য হ’লহেতেন সেয়া খাটাং। আৰু এটা সংবাদ উৎস মতে ভাৰতত এক লিটাৰ পেট্ৰ’লৰ মূলমূল্য (baseprice) ১৮.০০ টকা আৰু ওপৰত কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্যৰ শুল্কসহ সৰ্বমুঠ মূল্য দিব লাগে ২৫০% ৰ পৰা ২৭৫% হিচাপত। বিবৃতিটোত কয়লা খণ্ড ব্যক্তিগতকৰণৰ বিৰুদ্ধে অহা ২, ৩ আৰু ৪ জুলাই তাৰিখৰ দেশজোৰা কয়লা শ্ৰমিকৰ ধৰ্মঘট আৰু ৩ জুলাই তাৰিখৰ দহটা কেন্দ্ৰীয় ট্ৰেড ইউনিয়নৰ ৰাষ্ট্ৰজোৰা বিভিন্ন দাবীৰ ভিত্তিত প্ৰতিবাদ দিৱসৰ প্ৰতিও পূৰ্ণ সমৰ্থন আগবঢ়োৱা হৈছে। দাবীসমূহ হৈছেঃ- পেট্ৰ’ল ডিজেলৰ অভাৱনীয় তথা অপৰাধমূলক মূল্যবৃদ্ধি ৰোধ কৰক। কয়লা আৰু বিদ্যুৎ খণ্ডৰ ব্যক্তিগতকৰণ বন্ধ কৰক। আয়কৰৰ আওতাৰ ভিতৰত নপৰা নাগৰিকসকলৰ বেংক একাউণ্টত মাহিলি ৭,৫০০.০০ টকাকৈ অহা ছমাহলৈকে জমা কৰক। প্ৰতিটো দৰিদ্ৰ পৰিয়ালৰ প্ৰতিগৰাকী সদস্যক অহা ছমাহলৈকে মাহে ১০ কেজিকৈ খাদ্য সামগ্ৰী যোগান ধৰক। যি নিয়ম অনুসৰি ধৰ্মস্থান মুকলি কৰা হৈছে সেই কঠোৰ নিয়ম অনুসৰি ৰাজনৈতিক দল আৰু ট্ৰেড ইউনিয়নৰ জমায়েতৰ অনুমতি শীঘ্ৰে প্ৰদান কৰক। অঘোষিত জৰুৰী অৱস্থা চলাই বিৰোধী কণ্ঠ স্তব্ধ কৰাৰ চক্ৰান্ত বন্ধ কৰক। প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ গৰীৱ কল্যাণ আঁচনিৰ পৰা অসমক বাদ দিয়া হ’ল কিয়, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে জবাব দিয়ক। প্ৰতিদিনে নিৰ্দিষ্ট সংখ্যক মানুহৰ ক’ভিড টেষ্ট সুনিশ্চিত আৰু বাধ্যতামূলক কৰক। অসমৰ বান-গড়াখহনীয়া সমস্যাক ৰাষ্ট্ৰীয় দুৰ্যোগ হিচাপে ঘোষণা কৰক।