Breaking

মাউণ্ট এভাৰেষ্ট: নেপাল, চীনে সংশোধিত উচ্চতা ঘোষণা কৰিছে, চাওঁক নতুন উচ্চতা

0 1,191

নেপাল আৰু চীনে মঙ্গলবাৰে (৮ ডিচেম্বৰ) যুটীয়াভাৱে 8848.86 মিটাৰত মাউণ্ট এভাৰেষ্টৰ নতুন উচ্চতা ঘোষণা কৰে । নেপাল আৰু চীনে ঘোষণা কৰা নতুন উচ্চতাৰ অৰ্থ হৈছে মাউণ্ট এভাৰেষ্ট পৃথিৱী ৰ সৰ্বোপৰি ওখ পাহাৰ।

লক্ষ্য কৰিব লগীয়া যে, ১৯৫৫ চনত ভাৰতীয় জৰীপে 8848 মিটাৰত মাউণ্ট এভাৰেষ্টৰ উচ্চতা স্থাপন কৰিছিল, আনহাতে চীনৰ নতুন অনুমান, নেপালে ইয়াক 0.86 মিটাৰ বৃদ্ধি কৰে।

এই অনুষ্ঠানত নেপালৰ বিদেশী মন্ত্ৰী প্ৰদীপ গয়াৱলী আৰু চীনা বিদেশী মন্ত্ৰী ৱাং য়ী দুয়োজন উপস্থিত আছিল। নেপালী বিদেশী মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে ইয়াক “বিশেষ আৰু ঐতিহাসিক মুহূৰ্ত” বুলি কয়, চীনা বিদেশী মন্ত্ৰী ৱাং য়ি-এ কয়, “একেলগে দুয়োখন দেশে জয়-সহযোগিতাৰ এক উজ্জ্বল ভৱিষ্যত সৃষ্টি কৰিব…। আৰু চীন নেপালৰ বন্ধুত্ব চিৰদিনৰ বাবে থাকিব”

এই অনুষ্ঠানত নেপালী ৰাষ্ট্ৰপতি বিদিয়া দেৱী ভাঁৰাৰী আৰু চীনা ৰাষ্ট্ৰপতি ছি জিনপিঙৰ চিঠিও বিনিময় কৰা হৈছিল।

উচ্চতাৰ যুটীয়া ঘোষণাৰ বাবে, চীনৰ প্ৰাকৃতিক সম্পদ মন্ত্ৰালয় আৰু নেপালৰ ভূমি ব্যৱস্থাপনা, সমবায় আৰু দৰিদ্ৰতা দূৰীকৰণ মন্ত্ৰালয়ৰ মাজত যোৱা বছৰ এক বুজাবুজিৰ চুক্তি (MoU) স্বাক্ষৰিত হৈছিল। দুয়োপক্ষই প্ৰকল্পটোৰ অংশ হিচাপে দল প্ৰেৰণ কৰিছিল।

নেপালে মাউণ্ট এভাৰেষ্টৰ জোখ সম্পৰ্কে তথ্য প্ৰক্ৰিয়াকৰণৰ ওপৰত এক বছৰ কাম কৰিছিল আৰু ই নতুন উচ্চতা ঘোষণা কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰা অনুষ্ঠানটোৰ বিষয়ে সকলো মাধ্যম আৰু প্ৰতিনিধিলৈ আমন্ত্ৰণ প্ৰেৰণ কৰিছিল।

Leave A Reply