Breaking

ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানী দিল্লীকে ধৰি সমগ্ৰ উত্তৰ ভাৰতত শীতৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ অব্যাহত…

0 37

ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানী দিল্লীকে ধৰি সমগ্ৰ উত্তৰ ভাৰতত শীতৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ অব্যাহত আছে। শীতল ঢৌৰ লগতে ঘন কুঁৱলীও পৰিছে, যাৰ বাবে যাতায়ততো ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে। বতৰ বিজ্ঞান বিভাগৰ তথ্য অনুসৰি পুৱা ৮.৩০ বজাত দিল্লীৰ দৃশ্যমানতা ৫০০ মিটাৰ পৰ্যন্ত হৈয়েই আছে। ইয়াৰ বাহিৰেও ৰাজধানীত একেৰাহে দ্বিতীয় দিন শীতল ঢৌৰ অভিলেখ।

দিল্লীৰ আয়া নগৰত সৰ্বনিম্ন তাপমাত্ৰা ১.৮ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ, চফদাৰজুঙত সৰ্বনিম্ন তাপমাত্ৰা ৪.০ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ আৰু দিল্লী ৰিজত ৩.৩ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ। বিভাগটোৰ তথ্য অনুসৰি আগন্তুক ৩ দিনলৈ ৰাজস্থান, পঞ্জাৱ, হাৰিয়ানা, চণ্ডীগড় আৰু উত্তৰ প্ৰদেশৰ কিছু অঞ্চলত ঘনৰ পৰা অতি ঘন কুঁৱলীৰ সম্ভাৱনা আছে। ইয়াৰ উপৰিও আগন্তুক ২৪ ঘন্টাত মধ্যপ্ৰদেশ আৰু মহাৰাষ্ট্ৰত পাতল বৰষুণৰ সম্ভাৱনা আছে। লগতে ৭-৯ জানুৱাৰীৰ ভিতৰত হিমালয় অঞ্চলত বিক্ষিপ্তভাৱে বৰফ পৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। পৰৱৰ্তী ২-৩ দিন জম্মু-কাশ্মীৰ, হিমাচল প্ৰদেশ, উত্তৰাখণ্ড, পশ্চিমবংগ আৰু ছিকিমতো ঘন কুঁৱলী থাকিব পাৰে।

বতৰ বিজ্ঞানীগৰাকীয়ে কয় যে পঞ্জাৱ, হাৰিয়ানা, ৰাজস্থান, উত্তৰ প্ৰদেশ, বিহাৰকে ধৰি সমগ্ৰ উত্তৰ ভাৰতত একেধৰণৰ পৰিস্থিতি অব্যাহত থাকিব। বিভাগটোৰ মতে, আগন্তুক ২-৩ দিনৰ ভিতৰত এই ৰাজ্যসমূহৰ নূন্যতম উষ্ণতা স্বাভাৱিকতকৈ বহু তলত থাকিব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও বতৰ বিজ্ঞানীগৰাকীৰ পৰা পোৱা তথ্য অনুসৰি উত্তৰ ভাৰতকে ধৰি ৰাজধানীত ‘শীতল দিন’ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ‘ঠাণ্ডা দিন’ তেতিয়াই হয় যেতিয়া সৰ্বনিম্ন উষ্ণতা স্বাভাৱিকতকৈ ১০ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছতকৈ কম বা সমান হয় আৰু সৰ্বোচ্চ উষ্ণতা স্বাভাৱিকতকৈ কমেও ৪.৫ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ তলত থাকে। ইয়াৰ বাহিৰেও সৰ্বোচ্চ উষ্ণতা ৬.৫ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ বা তাতকৈ অধিক স্বাভাৱিকতকৈ কম হ’লে ‘তীব্ৰ ঠাণ্ডা দিন’ হয়। নূন্যতম উষ্ণতা দুই ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ বা স্বাভাৱিকতকৈ ৬.৪ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ তলত হ’লে ‘গুৰুতৰ’ শীতল তৰংগ ঘোষণা কৰা হয়।

৫ জানুৱাৰীত দিল্লীত ৰেকৰ্ড কৰা আটাইতকৈ ঠাণ্ডা পুৱা
৮ জানুৱাৰীৰ পৰা দিল্লীত পাৰা বৃদ্ধি পোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। দেওবাৰে ৰাজধানীত দিনৰ ভাগত ডাৱৰ পৰিষ্কাৰ হ’ব আৰু পুৱা পাতল কুঁৱলী। ৮ জানুৱাৰীত সৰ্বনিম্ন তাপমাত্ৰা ৫ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ আৰু সৰ্বোচ্চ ১৯ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। দিল্লীত প্ৰচণ্ড শীতল ঢৌৰ বাবে এই ঋতুৰ আটাইতকৈ ঠাণ্ডা ৰাতিপুৱা বৃহস্পতিবাৰে (৫ জানুৱাৰী) ৰেকৰ্ড কৰা হয়। ৰাজধানী চহৰৰ লোধি পথত বৃহস্পতিবাৰে সৰ্বনিম্ন উষ্ণতা ২.৮ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ। একে সময়তে ছফদাৰজুঙৰ সৰ্বনিম্ন তাপমাত্ৰা ৩ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ ৰেকৰ্ড কৰা হয়। পুৱা ৬:১০ বজাত ৩.২ আৰু পুৱা ৬:১০ৰ পৰা ৮:৩০ বজাৰ ভিতৰত ৩ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ ৰেকৰ্ড কৰা হয়। শ্ৰীনগৰৰ লগতে জম্মু-কাশ্মীৰৰ আন কিছু ঠাইত এই ঋতুৰ আটাইতকৈ ঠাণ্ডা নিশা ৰেকৰ্ড কৰা হয়। ইয়াৰ লগে লগে উপত্যকাটোৰ বহু অঞ্চলৰ নূন্যতম উষ্ণতা কেইবা ডিগ্ৰী কমি গ’ল। বতৰ বিজ্ঞান বিভাগৰ তথ্য অনুসৰি জানুৱাৰী মাহৰ দ্বিতীয় সপ্তাহত জম্মু-কাশ্মীৰৰ বহু ঠাইত লঘু বৰষুণ হ’ব পাৰে।

Leave A Reply