Breaking

মহিলাৰ চাৰ্টৰ বুটামটো কিয় বাওঁফালে থাকে ? কাৰণটো জানিলে আচৰিত হব আপুনি …

0 127

আজিকালি, ল’ৰাৰ দৰে ছোৱালীবোৰে বয়সৰ সৈতে খাপ খোৱাকৈ সকলো ক্ষেত্ৰতে কাম কৰি আছে। আৰু এইবাৰ ইউনিচেক্স ফেশ্বনৰ বিষয়ে বহুত চৰ্চিত। ইউনিচেক্স ফেশ্বনৰ অৰ্থ হৈছে পুৰুষ আৰু মহিলা উভয়ে পিন্ধিব পৰা পোছাক। চশমাৰ পৰা জিন্সলৈকে আৰু আন বহুতো প্ৰকাৰৰ কাপোৰ এতিয়া ইউনিচেক্স হিচাপে তৈয়াৰ কৰা হয়।

আগৰ সময়ত, কেৱল পুৰুষেহে চাৰ্ট পিন্ধিছিল। কিন্তু আজিকালি, মহিলাসকলেও চাৰ্ট পিন্ধি আছে। কিন্তু এই দুটা চাৰ্টৰ মাজত এটা ডাঙৰ পাৰ্থক্য আছে। য’ত পুৰুষৰ চাৰ্টৰ বুটামটো সোঁফালে থাকে, আনহাতে মহিলাৰ চাৰ্টৰ বুটামটো বাওঁফালে থাকে। এইটো এটা বিশেষ কাৰণত কৰা হয়। এই বুটাম পাৰ্থক্যৰ বহুতো উত্তৰ আছে।

ইতিহাসৰ কথা ক’বলৈ গ’লে, আগৰ সময়ত, পুৰুষসকলে তেওঁলোকৰ সোঁ হাতত তৰোৱাল ধৰিছিল আৰু মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ বাওঁ হাতত তৰোৱাল ধৰি ছিল আৰু শিশুসকলক বাহুত ধৰি ছিল। এনে পৰিস্থিতিত, যেতিয়া মানুহজনে বুটাম খুলিব বা চাৰ্টপিন্ধিব লাগিছিল, তেওঁ তেওঁৰ বাওঁ হাত ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

যদি বাওঁ হাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়, চাৰ্টৰ সোঁফালে এটা বুটাম থাকিব লাগে। ইয়াৰ বিপৰীতে, মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ সন্তানক বাওঁফালে ধৰি ৰাখিছিল। শিশুসকলক খুৱাবলৈ, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ চাৰ্টৰ বুটাম খুলিবলৈ সোঁ হাত ব্যৱহাৰ কৰিব লগা হৈছিল। এই কাৰণে বাওঁফালে বুটাম সৃষ্টি কৰা হৈছিল। কোৱা হয় যে নেপোলিয়ন বোনাপাৰ্টে আদেশ দিছিল যে মহিলাৰ চাৰ্টৰ বুটামটো বাওঁফালে থাকিব লাগে। কাহিনীঅনুসৰি, নেপোলিয়নে সদায় তেওঁৰ চাৰ্টত হাত ৰাখিছিল।

বহুতো মহিলাই তেওঁক অনুকৰণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। এনে পৰিস্থিতিত নেপোলিয়নে মহিলাৰ চাৰ্টত অধিক বুটাম লগোৱাৰ নিৰ্দেশ জাৰি কৰে যাতে এনে নহয়। অৱশ্যে, ইয়াৰ কোনো নিৰ্দিষ্ট প্ৰমাণ নাই। কিন্তু কাহিনীটোৰ আধাৰত, মানুহে ইয়াক সঁচা বুলি বিশ্বাস কৰে।

কোৱা হয় যে আগৰ সময়ত, মহিলাসকলে দুয়োখন ভৰি একেফালে ওলমাই ৰাখিছিল। এনে পৰিস্থিতিত, যদি এৰি দিয়া হয় আৰু বুটাম দিয়া হয়, বতাহে তেওঁৰ চাৰ্টটো ভিতৰলৈ লৈ যাব আৰু তেওঁক বিপৰীত দিশত যাত্ৰা কৰাত সহায় কৰিব। ইয়াৰ বাহিৰেও, কিছুমান বিশেষজ্ঞই কয় যে পুৰুষ আৰু মহিলাৰ কাপোৰৰ মাজত কেনেদৰে পাৰ্থক্য আনিব লাগে জনা স্বত্বেও, তেওঁলোকৰ চাৰ্টৰ বুটামবোৰ বিভিন্ন দিশত ৰখা হৈছিল।